W styczniu linie lotnicze płacą 36 euro za każdy przelot samolotu w polskiej przestrzeni powietrznej - poinformował we wtorek PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. W styczniu ubiegłego roku opłata ta wynosiła 39,46 euro.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedstawiona przez PAŻP stawka opłaty trasowej była analizowana przez Komisję Rozszerzoną Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol, która zatwierdziła ją w proponowanej wysokości" - powiedział Hlebowicz.

Zdaniem Hlebowicza, jest to jedna z najniższych stawek spośród państw członkowskich Unii Europejskiej. Średnia wartość tej stawki w Europie wynosi 51,55 euro.

Opłata trasowa jest naliczana i pobierana przez Centralne Biuro Opłat Trasowych Eurocontrol w Brukseli. W skład Eurocontrol wchodzi 38 państw; Polska należy do tej organizacji od września 2004 roku.

W polskiej przestrzeni powietrznej PAŻP zapewnia przewoźnikom obsługę w ramach nawigacji trasowej, czyli podczas przelotu nad terytorium naszego kraju oraz nawigacji terminalowej, czyli podczas startów i lądowań samolotów na polskich lotniskach kontrolowanych przez Agencję. W 2011 r. PAŻP obsłużył około 640 tysięcy operacji lotniczych.