STYCZEŃ

14.1. - Duńska spółka DPTG złożyła do Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu pozew przeciwko Telekomunikacji Polskiej, domagając się 2,4 mld duńskich koron za wykonanie połączeń światłowodowych.

28.1. -  Egipskie władze odcinają od internetu swoich obywateli. Bez dostępu do sieci zostaje około 20 milionów internautów. Jest to reakcja na wykorzystywanie przez obywateli mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Flickr, YouTube, do walki z reżimem: wyrażania niezadowolenia z sytuacji kraju i zwoływania się na demonstracje.

LUTY

9.2. - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zaapelowała do operatorów telekomunikacyjnych, by "radykalnie zareagowali" na rosnącą liczbę przypadków nieuczciwego wykorzystywania konkursów i loterii sms. Chodzi o tzw. sms-y premium rate, czyli sms-y o podwyższonej opłacie.

11.2. - Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał, że przetarg na częstotliwości radiowe, który w sierpniu 2008 r. wygrały spółki Mobyland i CenterNet, zostanie powtórzony.

MARZEC

1.3. - Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wspierać wprowadzanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nim telewizja analogowa ma zostać wyłączona do końca lipca 2013 roku.

15.3. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel ponad 130 mln zł kary za to, że spółka uniemożliwiła przeprowadzenie kontroli przez UOKiK.

KWIECIEŃ

17-19.4 - Atak hakerów na strony WWW Sony i PlayStation. Wykradziono dane osobowe klientów Sony oraz prawdopodobnie dane ich kart kredytowych.

26.4. - Konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wygrali nadawcy: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka.

MAJ

maj - Microsoft przejął Skype płacąc 8,5 mld dolarów. Ze Skype korzysta ponad 650 milionów osób z całego świata.

10.5. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTK Centertel, operatorem sieci Orange w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

25.5. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z Polkomtelem, operatorem sieci Plus, w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

CZERWIEC

5.6. - Na polskim rynku pojawia się nowa marka telefonii komórkowej - T-Mobile, która zastępuje Erę.

16.6. - IBM, jedna z największych na świecie firm informatycznych, obchodzi swoje stulecie. Wśród dokonań IBM jest m.in. opracowanie i wprowadzenie na rynek wielu technologii - komputera PC, dysku twardego, paska magnetycznego do kart płatniczych czy kodu kreskowego.

22.6. - KE nałożyła na TP 127,5 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej na rynku szerokopasmowego internetu. Zdaniem TP SA decyzja KE była "zaskakująca", bo nieprawidłowości wcześniej zostały usunięte.

29.6 - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTC, operatorem sieci T-Mobile (wcześniej Era), w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

30.6. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z P4, operatorem sieci Play, w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

LIPIEC

1.7. - W UE spadają ceny połączeń w roamingu. Od 1 lipca opłata za minutę połączenia nie może być większa niż 0,35 euro. Z kolei minuta połączenia odebranego może kosztować maksymalnie 0,11 euro. Spadają również opłaty hurtowe za transmisję - megabajt pobieranych danych może kosztować maksymalnie 0,50 euro, a nie jak wcześniej 0,80 euro.

1.7. - Akcjonariusze Polkomtela - PKN Orlen, KGHM i PGE - poinformowali o podpisaniu ze spółką Spartan Capital Holdings, należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, umowy sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Wartość transakcji to 18,1 mld zł. Umowę - oprócz PGE, PKN Orlen, KGHM - podpisały też: Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings.

6.7. - Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie.