Przejęcie Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka, połączenie platform telewizji satelitarnej "n" i Cyfra+ oraz uruchomienie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - to jedne z najważniejszych wydarzeń rynku nowych technologii w mijającym roku w Polsce. A na świecie śmierć Jobsa i wykorzystanie mediów społecznościowych do walki z reżimem.

STYCZEŃ

14.1. - Duńska spółka DPTG złożyła do Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu pozew przeciwko Telekomunikacji Polskiej, domagając się 2,4 mld duńskich koron za wykonanie połączeń światłowodowych.

28.1. - Egipskie władze odcinają od internetu swoich obywateli. Bez dostępu do sieci zostaje około 20 milionów internautów. Jest to reakcja na wykorzystywanie przez obywateli mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Flickr, YouTube, do walki z reżimem: wyrażania niezadowolenia z sytuacji kraju i zwoływania się na demonstracje.

LUTY

9.2. - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zaapelowała do operatorów telekomunikacyjnych, by "radykalnie zareagowali" na rosnącą liczbę przypadków nieuczciwego wykorzystywania konkursów i loterii sms. Chodzi o tzw. sms-y premium rate, czyli sms-y o podwyższonej opłacie.

11.2. - Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał, że przetarg na częstotliwości radiowe, który w sierpniu 2008 r. wygrały spółki Mobyland i CenterNet, zostanie powtórzony.

MARZEC

1.3. - Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wspierać wprowadzanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nim telewizja analogowa ma zostać wyłączona do końca lipca 2013 roku.

15.3. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel ponad 130 mln zł kary za to, że spółka uniemożliwiła przeprowadzenie kontroli przez UOKiK.

KWIECIEŃ

17-19.4 - Atak hakerów na strony WWW Sony i PlayStation. Wykradziono dane osobowe klientów Sony oraz prawdopodobnie dane ich kart kredytowych.

26.4. - Konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wygrali nadawcy: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka.

MAJ

maj - Microsoft przejął Skype płacąc 8,5 mld dolarów. Ze Skype korzysta ponad 650 milionów osób z całego świata.

10.5. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTK Centertel, operatorem sieci Orange w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

25.5. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z Polkomtelem, operatorem sieci Plus, w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

CZERWIEC

5.6. - Na polskim rynku pojawia się nowa marka telefonii komórkowej - T-Mobile, która zastępuje Erę.

16.6. - IBM, jedna z największych na świecie firm informatycznych, obchodzi swoje stulecie. Wśród dokonań IBM jest m.in. opracowanie i wprowadzenie na rynek wielu technologii - komputera PC, dysku twardego, paska magnetycznego do kart płatniczych czy kodu kreskowego.

22.6. - KE nałożyła na TP 127,5 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej na rynku szerokopasmowego internetu. Zdaniem TP SA decyzja KE była "zaskakująca", bo nieprawidłowości wcześniej zostały usunięte.

29.6 - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTC, operatorem sieci T-Mobile (wcześniej Era), w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

30.6. - Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z P4, operatorem sieci Play, w sprawie inwestycji w sieci telekomunikacyjne i stawek hurtowych telefonii komórkowej.

LIPIEC

1.7. - W UE spadają ceny połączeń w roamingu. Od 1 lipca opłata za minutę połączenia nie może być większa niż 0,35 euro. Z kolei minuta połączenia odebranego może kosztować maksymalnie 0,11 euro. Spadają również opłaty hurtowe za transmisję - megabajt pobieranych danych może kosztować maksymalnie 0,50 euro, a nie jak wcześniej 0,80 euro.

1.7. - Akcjonariusze Polkomtela - PKN Orlen, KGHM i PGE - poinformowali o podpisaniu ze spółką Spartan Capital Holdings, należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, umowy sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Wartość transakcji to 18,1 mld zł. Umowę - oprócz PGE, PKN Orlen, KGHM - podpisały też: Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings.

6.7. - Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie.15.7. - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej, którą na spółkę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sąd uznał, że Urząd nie miał prawa regulować cen detalicznych internetu w usłudze neostrada tp.

27.7. - Spółka TP EmiTel została operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - podpisała umowę z TVP w sprawie jego uruchomienia.

SIERPIEŃ

1.8. - Ponad 80 proc. Polaków ma dostęp do programów nadawanych na drugim multipleksie cyfrowym - TVN, TVN7, Polsatu, Polsatu Sport News, TV4, TV6 i TV Puls. Wcześniej sygnał docierał do 46 proc. populacji.

26.8. - Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. wykorzystywania przez oba kraje częstotliwości radiowych 790-862 MHz.

30.8. - Cyfrowy Polsat oferuje usługę bardzo szybkiego internetu - LTE.

31.8. - Sejm przyjął nowelę ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Nowela zwiększa ochronę abonentów przed nadużyciami podczas korzystania z usług o podwyższonej opłacie.

WRZESIEŃ

5.9. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Aster przez UPC.

PAŹDZIERNIK

5.10. - Umiera Steve Jobs, założyciel firmy Apple, wizjoner i legenda świata informatycznego. Stworzone przez niego rozwiązania i produkty - takie jak odtwarzacz muzyczny iPod, sklep iTunes, a także telefon iPhone i tablet iPad - zmieniły na rynek nowych technologii.

11.10. - Prezydent podpisał nowelę Prawa telekomunikacyjnego, która zwiększa ochronę abonentów przed nadużyciami podczas korzystania z usług o podwyższonej opłacie.

15. 10 - debiut najnowszego iPhone’a 4S, który jest "ostatnim dzieckiem" Jobsa,

21.10. - Spółka CenterNet wygrała ponownie przetarg UKE na częstotliwości radiowe 1800 MHz. Wcześniej został on unieważniony, gdyż decyzję zaskarżyła PTC.

24.10. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Polkomtelem przez należącą do Zygmunta Solorza-Żaka spółkę Spartan Capital Holdings.

LISTOPAD

29.11. - Polkomtel, operator sieci Plus, rozpoczął oferowanie mobilnego internetu w technologii LTE we współpracy z Mobylandem i Centernetem.

GRUDZIEŃ

19.12. - Zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z Canal+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej "n" i Cyfra+.

15.12. - Uruchomiono pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. TP Emitel (operator) rozpoczął emisję programów TVP z nadajników w Zielonej Górze, Żaganiu, Wiśle, Rzeszowie i Warszawie.