W tym roku lider rynku - Itaka - zwiększył sprzedaż do 1,1 mld zł z 920 mln zł w roku ubiegłym. Również Rainbow Tours zwiększył obroty z 318 mln zł do 430 mln zł. W 2012 r. wartość rynku polskich touroperatorów może wzrosnąć 5-10 proc. - stwierdza "Parkiet".

Z kolei TUI Poland poprawił o jedną czwartą wartość sprzedaży: w roku obrotowym kończącym się we wrześniu osiągnął 489 mln zł przychodów, liczba klientów wzrosła o połowę - do 166 tys.

Prezes TUI Poland Marek Andryszak ocenia, że 2012 r. powinien przynieść branży lekki wzrost - w granicach 5-10 proc.

Liderzy liczą na więcej

Liderzy liczą na więcej - Itaka zakłada wzrost przychodów do 1,35 mld zł i pół miliona klientów; Rainbow liczy na obroty w wysokości 600 mln zł. "Ale sytuacja będzie się rozwijać w zależności od czynników zewnętrznych, jak kursy walut czy ceny paliwa" - mówi Andryszak.

Podwyżki wydają się przesądzone, bo nic nie wskazuje, by relacja złotego do euro miała się zmienić. A jest ono o 10 proc. droższe niż wtedy, gdy kalkulowano ceny na miniony sezon. Jednak wzrost cen może wyhamować popyt. "W czasie kryzysu branża turystyczna jest pierwszą, której dotykają cięcia kosztów dokonywane przez konsumentów" - przestrzega prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.