Bruksela zarządziła postępowanie wyjaśniającego dla sprawdzenia, czy producenci z Chin sprzedają stal w 27 państwach członkowskich poniżej kosztów, co oznacza praktykę dumpingu. Ten gatunek stali ma powszechne zastosowanie, w tym do wyrobu AGD, w budownictwie, ogrzewalnictwie i przy produkcji mebli –relacjonuje agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma dziewięć miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie nałożenia ceł antydumpingowych na okres pół roku, a rządy państw członkowskich w okresie 15 miesięcy musza zdecydować, czy ostatecznie wprowadzić cła na okres pięciu lat.

Postępowanie wszczęto na skutek skargi ze strony europejskiego stowarzyszenia przemysłu stalowego, Eurofer, które reprezentuje producentów wytwarzających przeszło 70 proc. stali powlekanej w Unii.

Eurofer, który ma siedzibę w Brukseli, stwierdził w zeszłym miesiącu, że udział Chin w rynku stali powlekanej tworzywem wzrósł do 15 proc. z poziomu 0,5 proc. w roku 2004. Stowarzyszenie podkreśliło, że konsumpcja w Europie spadła, a import z Chin wyrządził do unijnego przemysłu “znaczne szkody”. Firmy straciły bowiem udział w rynku, co zmusiło je do zmniejszenia produkcji i zredukowania potencjału.