Jak poinformował irańską agencję informacyjną IRNA minister ds.ropy Iranu Rostam Ghasemi, planowana wielkość wydobycia sięgnie 50 tys. baryłek ciężkiej ropy dziennie. Minister zaznaczył, że umowa zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Jej wartość wyniesie około miliarda dolarów.

Zapasy ropy naftowej w złożu Zage, położonym 30 kilometrów na północ od miasta portowego Deilam, szacuje się na 3 miliardy baryłek.

W październiku tego roku, Iran odmówił współpracy z rosyjskim "Gazprom Nieft" przy złożu ropy Azar. Jak informowały wówczas irańskie źródła, powodem takiej decyzji były "przedłużające się opóźnienie w realizacji projektu". Prawa do przeprowadzania prac na terenie złoża Azar, położonego przy granicy z Irakiem, zostały późnej przekazane konsorcjum składającym się z kilku irańskich firm.

"Tatnieft", jedna z największych rosyjskich firm zajmująca się ropą naftową. Przypada jej około 8 proc. krajowego wydobycia ropy, oraz ponad 80 proc. wydobycia w Tatarstanie.

National Iranian Oil Company, jest największym państwowym przedsiębiorstwem w Iranie. Spółka jest całkowicie podporządkowana irańskiemu rządowi. Jest jednym z największych przedsiębiorstw naftowych na świecie.