Władze Moskwy zakładają, że do 2016 roku cały teren wewnątrz Kamer-Kollezhskiego Wału otrzyma oficjalny status zabytku. Wewnątrz tego terytorium ma obowiązywać specjalna stawka dzierżawy w zamian za inwestycje restauratorskie.

Kamer-Kollezhski Wał został zbudowany w 1742 roku. Wyznaczał granicę Moskwy, aż do początku XX wieku. Dziś granicę tego Wału wyznacza szereg ulic w centrum miasta, zawierających w swojej nazwie słowo Wał.

"Jedną z głównych inicjatyw departamentu w 2011 roku jest propozycja symbolicznej opłaty za dzierżawę dla użytkowników i najemców zabytków stolicy. Ma to na celu ożywienie prywatnych inwestycji przeznaczonych na odbudowę dziedzictwa kulturowego" - podał dział prasowy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Moskwie.

Do tej pory zgłosiło się 50 chętnych

Najemcy budynków, którzy odrestaurowali obiekty, będą mogli liczyć na stawki czynszu najmu w wysokości jednego rubla za metr kwadratowy rocznie. "Obecnie Departament Dziedzictwa Kulturowego w Moskwie rozpatruje ponad 50 ofert od inwestorów gotowych zainwestować w to pieniądze" - zaznaczył Departament.

W 2011 roku Departament Dziedzictwa Kulturowego w Moskwie przeprowadził pełną inwentaryzację wszystkich monumentalnych obiektów znajdujących się w mieście. Zgodnie z jego wynikami w stolicy znajduje się 668 zabytków, 578 z nich jest zarządzanych przez miasto, a 153 to obiekty dziedzictwa kulturowego.