Przy udzielaniu kredytu na inwestycję, realizowaną przy współudziale funduszy unijnych, bank będzie chciał uzyskać odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Ostatnim razem mówiliśmy o warunkach, na jakich bank udziela kredytów. O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie rozmów z bankiem?

Bardzo często zdarza się, iż jako sukces w procesie pozyskiwania dotacji traktuje się zawarcie umowy o dofinansowanie. Niestety, jest to przedwczesne i nieuzasadnione. Kluczowym etapem decydującym o wypłacie dotacji jest realizacja projektu zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie, a następnie jego rozliczenie. Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca przedsiębiorcy, firmy doradczej oraz banku.
Wszystkie działania mogące odbiegać od postanowień umowy o dofinansowanie powinny być weryfikowane i uzgadniane z instytucją, z którą przedsiębiorca podpisał umowę o dofinansowanie. Tylko takie zachowanie uchroni przedsiębiorcę od problemów związanych z rozliczeniem dotacji, a w konsekwencji z jej wypłatą. O tym fakcie muszą pamiętać zarówno ubiegający się o dotację przedsiębiorcy, jak i banki decydujące się na ustanowienie jako jedynego zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci cesji praw z dotacji.
Odnośnie do katalogu wykorzystywanych przez banki zabezpieczeń kredytów finansujących dotowane inwestycje, to jest on otwarty i zależy od polityki kredytowej danej instytucji. Bardzo często stosuje się rozwiązanie polegające na ustanowieniu jednego zabezpieczenia dla dotacyjnej oraz inwestycyjnej części kredytu. Jest to często przedmiot inwestycji oraz wspomniana wcześniej cesja praw z dotacji.
Jeśli przedsiębiorca nie ma możliwości samodzielnego ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu, może skorzystać z oferty instytucji zewnętrznych, do których należą fundusze poręczeniowe.
Mogą to być poręczenia oferowane przez regionalne fundusze funkcjonujące w poszczególnych województwach lub Fundusz Poręczeń Unijnych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak do tej pory, nie były to narzędzia powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Zwiększenie stosowania tych instrumentów wymaga z pewnością nakładów na edukację oraz popularyzowanie możliwości tych instrumentów potencjalnym klientom.
Bank poprzez ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu chce ograniczyć potencjalne straty mogące zagrozić jego funkcjonowaniu oraz narazić na problemy wszystkich jego klientów. Zasada ta dotyczy wszystkich kredytów udzielanych przez bank, również tych finansujących inwestycje realizowane z udziałem funduszy unijnych.
MARIUSZ NOWAK
Fortis Bank Polska
Mariusz Nowak, Fortis Bank Polska / DGP