BNP Paribas i Credit Agricole zostały zdegradowane o jeden szczebel w dół do poziomu Aa3, co stanowi czwartą najwyższą kategorię inwestycyjną. Rating Societe Generale spadł do poziomu A1, piątej kategorii inwestycyjnej.

Degradacja z powodu pogorszenia płynności i kondycji finansowej

„Doszło do znacznego pogorszenia płynności i kondycji finansowej” – wyjaśniła agencja ratingowa w komunikacie – Istnieje prawdopodobieństwo, że banki te „znajdą się jeszcze pod większa presją finansową wraz z zaostrzeniem się europejskiego kryzysu zadłużeniowego”.

Czy po bankach pójdzie obniżka ratingu Francji?

Problemy banków stwarzają ryzyko dla ratingu samej Francji wciąż zaliczanej do grupy najbardziej wiarygodnych państw z ratingiem AAA. Standard & Poors’ ostrzegła w tym tygodniu, że najwyższy rating Francji może zostać obniżony, powołując się m.in. na trudną sytuację banków.

Francuskie banki zostały zmuszone do zaciągania pożyczek wyłącznie w Europejskim Banku Centralnym, gdyż zablokowano im dostęp do funduszy z rynków walutowych w USA z powodu posiadania w swoich aktywów ogromnych holdingów europejskich długów.

Sejfy francuskich banków pełne obligacji śmieciowych Grecji, Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii

Na koniec czerwca francuscy kredytodawcy posiadali rekordową ilość rządowych i prywatnych papierów dłużnych na łączną kwotę 681 mld dolarów z pięciu krajów najbardziej dotkniętych kryzysem; Grecji, Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii – wynika z danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych, BIS.