W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, spadł o 0,33 proc., do 2.280,47 pkt.

FTSE 100 zniżkuje o 0,29 proc., CAC 40 spada o 0,40 proc., a niemiecki DAX zniżkuje o 0,56 proc.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem przyjęła decyzje pierwszego dnia szczytu UE, który rozpoczął się w czwartek, mówiąc że pomogą one przywrócić wiarygodność eurolandu. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy liczył na porozumienie całej UE, ale przeszkodziło temu stanowisko W. Brytanii.

Jak powiedział Sarkozy, porozumienie w sprawie zwiększenia dyscypliny finansowej wśród wszystkich 27 krajów UE okazało się niemożliwe ze względu na stanowisko Brytyjczyków. Wielka Brytania domagała się prawa weta wobec unijnych przepisów dotyczących rynku usług finansowych, by chronić londyńskie City.

Warunki Londynu "były nie do przyjęcia", ponieważ to właśnie brak dostatecznego nadzoru nad sektorem finansowym spowodował obecne problemy w strefie euro - zaznaczył francuski prezydent.

Sarkozy powiedział, że tzw. nowy pakt fiskalny - który obejmie 17 państw eurolandu i sześć państw UE spoza strefy euro, w tym Polskę - powinien być gotowy do marca przyszłego roku.

Chodzi o wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów naruszających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów.

Zadowolenie z rezultatu blisko 10-godzinnych rozmów wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Od dawna powtarzam, że 17 państw eurogrupy musi odzyskać wiarygodność. Jestem przekonana, że dzięki podjętym dziś decyzjom możemy ten cel osiągnąć i to zrobimy" - powiedziała. To "bardzo, bardzo ważny wynik, ponieważ (świadczy o tym, że) uczymy się na popełnionych w przeszłości błędach" - dodała.

"Utworzymy nową unię fiskalną dla euro, która będzie jednocześnie unią stabilizacyjną" - oceniła kanclerz.

Dwa fundusze ratunkowe strefy euro - Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM) oraz Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) - będą zarządzane przez Europejski Bank Centralny - ogłosił prezydent Sarkozy dodając, że szczegóły tej decyzji muszą jeszcze zostać opracowane.

"Europejscy liderzy znów obradują w Brukseli, ale wstępne rezultaty są dalekie od oczekiwań, no i rynki odpowiednio na to reagują" - mówi Terry Pratty, trader instytucjonalny w IG Markets w Melbourne.

W czwartek Europejski Bank Centralny ogłosił "niestandardowe środki", by pomóc europejskim bankom. Środki te będą obejmować m.in. oferowanie przez EBC pożyczek dla banków z terminem spłaty trzy lata oraz złagodzenie przez bank centralny kryteriów zabezpieczenia pożyczek dla banków.

Ponadto, stopa rezerw obowiązkowych ma zostać zredukowana do 1 proc. z obecnych 2 proc. Pierwsze działania banku będą miały miejsce 21 grudnia.

W czwartek EBC obniżył benchmarkową stopę procentową w strefie euro o 25 pkt bazowych, do 1,00 proc.