Rosati powiedział w środę po południu, że dotąd projektu w Sejmie nie ma. Przypomniał, że pierwsze czytanie musi się odbyć minimum siedem dni po wpłynięciu projektu. "Zależy nam na tym, by pierwsze czytanie było na posiedzeniu Sejmu w środę lub czwartek" - powiedział.

"Jeżeli w przyszłym tygodniu zrobimy pierwsze czytanie, skierujemy budżet do komisji i rozpoczniemy prace, to mam nadzieję, że około 20 stycznia będziemy już po tych pracach i Sejm będzie mógł przejść do drugiego i trzeciego czytania, a potem szybko przesłać budżet dalej. Oczywiście wszystko zależy od pracy komisji, będziemy restrykcyjnie sprawdzać wszystko i dbać, by budżet był realistyczny, bezpieczny i wykonalny" - dodał Dariusz Rosati.

Szef komisji finansów publicznych przypomniał, że Sejm ma cztery miesiące na uchwalenie budżetu od momentu jego wpłynięcia.

Rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2012 r. we wtorek. W dokumencie założono, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., deficyt budżetowy nie przekroczy 35 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc.

Wydatki budżetu państwa mają wynieść maksymalnie 328 mld 847 mln zł, a przychody - 293 mld 847 mln zł. Zgodnie z założeniami do projektu bezrobocie na koniec 2012 r. wyniesie 12,3 proc.