Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może przejąć od innych podmiotów koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego, wynika z informacji wiceprezesa Marek Karabuły. Spółka nie wyklucza pozyskania partnerów, także finansowych w tym segmencie.
Reklama

"Jesteśmy zainteresowani przejęciem koncesji od innych, rozmawiamy o tym i prowadzimy analizy" -powiedział Karabuła dziennikarzom w kuluarach NWZ.

Ze słów wiceprezesa wynika, że PGNiG prowadzi rozmowy z BNK Petroleum w sprawie przejęcia koncesji kontrolowanej przez BNP spółki Saponis. Według wiceprezesa, PGNiG nie wyklucza pozyskania partnerów, także finansowych, w segmencie gazu łupkowego.

PGNiG posiada obecnie 15 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego

PGNiG posiada obecnie 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków. Koncesje te znajdują się w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia. Spółka posiada również kilkanaście koncesji, na których spodziewane jest występowanie tight gas, czyli gazu zaciśniętego, głównie w rejonie Wielkopolski.

Polska ma największe zasoby gazu łupkowego w Europie - 5,3 bln m sześc.

Polskie zasoby gazu łupkowego uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International). Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.