Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2012 r. - wynika z planu posiedzeń rządu. KPRM poinformowała PAP, że w projekcie skierowanym do kancelarii przez resort finansów założono 2,5 wzrost PKB w 2012 r. i 35 mld zł deficytu.

"Na wtorkowe posiedzenie rządu resort finansów przysłał projekt budżetu na 2012 r. zakładający 2,5 proc. wzrost PKB w 2012 r. i deficyt nieprzekraczający 35 mld zł. Takim dokumentem w tej chwili dysponujemy" - poinformowano PAP w poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje PAP, że resort finansów zaproponuje przyjęcie projektu z takimi właśnie wskaźnikami. Zgodnie z dokumentem, do którego PAP dotarła pod koniec listopada, realne tempo wzrostu PKB w 2013 roku przyspieszy do 3,4 proc., a w 2014 i 2015 roku wyniesie odpowiednio 3,8 proc. i 3,9 proc.

W uzasadnieniu do projektu przyjęto, że inflacja średnioroczna ma wynieść 2,8 proc. w 2012 r. - wobec 4,1 proc. szacowanych na 2011 r. Resort finansów spodziewa się również, że bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 12,4 proc., a w grudniu 2012 roku obniży się do 12,3 proc.

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że rząd "raczej na sto procent" przyjmie wariant budżetu, który przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. Zastrzegł przy tym, że sam jest przekonany, że nasza gospodarka będzie się rozwijała szybciej.

"Nie chcemy lekceważyć wszystkich prognoz, które są bardzo przykre, ostrożne i mało optymistyczne, jeśli chodzi o strefę euro, także o naszego największego sąsiada i największego partnera gospodarczego, jakim są Niemcy. Zakładamy więc, że ten scenariusz (kryzysowy - PAP), jeśli się spełni, może doprowadzić do mniejszego wzrostu" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej premier.

Przekonywał, że ten wariant budżetu jest ostrożny, także w tym sensie, że zarówno on, jak i minister finansów są przekonani, że w Polsce możliwy jest większy niż 2,5 proc. wzrost gospodarczy w przyszłym roku.

Na początku listopada minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że przygotuje trzy warianty budżetu na 2012 rok, w zależności od założeń wzrostu gospodarczego. Pierwszy wariant "umiarkowanego spowolnienia" w przyszłym roku zakłada wzrost PKB o 3,2 proc., drugi wariant "średniego spowolnienia" - wzrost PKB o 2,5 proc., a trzeci "wariant recesyjny" - przewiduje spadek PKB o 1 proc.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało PAP w poniedziałek, że resort przedstawi na posiedzeniu rządu jeden projekt, ale nie wskazało, który wariant.

Ponadto rząd ma się zająć we wtorek "Trzyletnim planem limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2012-2014" oraz "Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2012-2015".