Tak informuje TVN 24 powołując się na informacje niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Konsekwencja dla polskiego sektora bankowego byłaby zmiana właściciela banków należących do Commerzbank na rząd niemiecki. Zmiana ta dotyczyłaby BRE Banku, mBanku i MultiBanku.

Commerzbank może potrzebować nawet pięciu mld euro dodatkowego kapitału. Jeśli nie uda się bankowi zdobyć tych pieniędzy do końca czerwca, to niemiecki rząd może przejąć pakiet większościowy akcji.

W bilansie Commerzbanku oszacowano wartość greckich papierów na 1,4 mld euro, co stanowi 48 proc. ich nominalnej wartości. Powodem odpisów był uzgodniony na październikowym szczycie strefy euro plan redukcji zadłużenia Grecji o 100 mld euro z 50-procentową stratą wierzycieli.

Commerzbank wykazał za III kwartał br. stratę w wysokości 687 mln euro. A jeszcze przed rokiem drugi co do wielkości niemiecki bank zarobił 113 mln euro.

Na razie polskie banki będące w rękach Commerzbanku nie odczuwają kłopotów swojej macierzystej spółki. Analitycy szacują, że ewentualna sprzedaż BRE mogłaby przynieść 8-10 mld zł, tj. 1,8 –2,2 mld euro.