Najpóźniej do 6 grudnia Ruch Palikota złoży w Sejmie pakiet ustaw służących małej i średniej przedsiębiorczości pod nazwą "Korekta kapitalizmu" - powiedział PAP rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

"Jest to cykl różnych poprawek i ustaw, (...), które po części wynikają z komisji +Przyjazne Państwo+, po części - są nowymi propozycjami Ruchu Palikota, które w sposób radykalny ułatwią życie" - zapowiada polityk Ruchu.

Pytany o konkretne rozwiązania, jakie zaproponuje Ruch, wymienił m.in. propozycję, by urzędnicy mieli obowiązek odpowiadać na pisma obywatela w określonym czasie.

"Chcemy zmusić urzędników do tego, by w określonym czasie musieli odpowiedzieć na każde pismo od przedsiębiorcy czy od obywatela. Jeśli takiej odpowiedzi w ciągu np. 60 dni nie będzie, to znaczy, że sprawa została pozytywnie dla obywatela rozpatrzona" - powiedział Rozenek.

Dodał, że chodzi też o propozycje, które pozwolą "łatwiej uzyskać zezwolenie na różnego typu budowy oraz by było łatwiej uzyskać wiele innych pozwoleń, na które biznesmeni i przedsiębiorcy czekają teraz miesiącami, a nawet latami".

"Chcielibyśmy położyć nacisk na to, o czym zapomniał premier Donald Tusk, czyli na pomoc dla przedsiębiorców, tych drobnych i średnich, którzy znowu zostali pozostawieni sami sobie. Chcemy zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, które przeszkadzają rozwojowi biznesu w Polsce, chcemy deregulacji, chcemy też spowodować, by wreszcie to urzędnicy byli dla przedsiębiorców, a nie odwrotnie" - powiedział Rozenek.

Poseł zapowiedział, że projekty zostaną przedstawione najpóźniej w pierwszych dniach grudnia. "Nie później niż do 6 grudnia, czyli to byłby taki mikołajkowy prezent" - dodał Rozenek.