PTC, PTK Centertel, Polkomtel i P4 zawiązały kartel, by zablokować telewizję w komórkach – twierdzi UOKiK.
Luty 2009, Barcelona. Podczas branżowej konferencji World Mobile Congress spotykają się przedstawiciele operatorów czterech sieci komórkowych w Polsce: Plusa, Ery, Orange i Playa. W katalońskiej stolicy ustalają, co zrobią, jeśli przegrają konkurs na częstotliwości przeznaczone do świadczenia usług naziemnej telewizji komórkowej. Rywal to mało znana spółka Info TV FM. Wnioski spisuje i rozsyła e-mailem do pozostałych sieci przedstawiciel PTC: „Rozmowy o wdrożeniu telewizji mobilnej będą się toczyć wyłącznie na styku Info TV FM i Mobile TV, żaden z udziałowców nie będzie rozmawiał z Info TV FM bezpośrednio” – czytamy w e-mailu.
– Tak zaczęła się zmowa – mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która wczoraj ukarała operatorów Polkomtelu, PTC, PTK Centertel i P4 łączną karą 113 mln zł za trwające ponad dwa i pół roku nielegalne porozumienie, które wstrzymało rozwój rynku hurtowego telewizji mobilnej przez telefon DVB-H. Operatorzy mają zapłacić kary proporcjonalnie do przychodów: Orange – 35 mln zł, T-Mobile – 34 mln, Plus – 33,4 mln zł, Play – 10,7 mln zł.
Gdy w marcu 2009 UKE rozstrzygnął konkurs na korzyść Info TV FM, żaden z operatorów nie był zainteresowany mobilną telewizją w technologii DVB-H. Mówili, że jest biznesowo nieopłacalna. – Ustalili, że będą dyskredytować tę usługę, twierdzić, że jest przestarzała i że nie będą osobno negocjować warunków z dostawcą. Uznali, że jeśli przegrają, nie będzie jej świadczył nikt. To świadomy kartel – podkreśla Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Śledztwo w tej sprawie trwało dwa lata.
Jako dowód przedstawia e-maile wymieniane między operatorami w dniu rozstrzygnięcia konkursu. Przedstawiciel PTC zaproponował „wstrzymać się z bilateralnymi rozmowami udziałowców Mobile TV ze zwycięzcą konkursu do czasu dalszych ustaleń na spotkaniu”. Odpowiedź PTK Centertel brzmi: „Tak, zgadzam się, dodatkowo mam może propozycję, żeby nasze PR skontaktowały się, żeby ustalić wspólne podejście na poziomie operatorskim, co wy na to?”. P4 miał jednak obawy, co napisał w e-mailu, że wspólne negocjacje to potencjalny kartel.
Operatorzy zaskarżą decyzję do sądu, bo ich zdaniem jest bezpodstawna. PTK Centertel zapewnia, że spółka „nie uczestniczyła w żadnej domniemanej zmowie dotyczącej cyfrowej telewizji mobilnej DVB-H”. PTC twierdzi, że „nie uczestniczyło w działaniach mających charakter jakiejkolwiek zmowy”. Podobnego zdania są Polkomtel i P4.
Pod koniec października Info TV FM kupił Cyfrowy Polsat, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, od niedawna właściciel Polkomtelu. Cyfrowy Polsat zapowiada, że usługi mobilnej telewizji wprowadzi w II kwartale przyszłego roku.