Komisarz UE ds. euro i walutowych Olli Rehn powiedział we wtorek, że Unia Europejska skierowała listy ostrzegawcze do pięciu krajów, które w jej ocenie mogą nie spełnić kryteriów fiskalnych w 2012 roku, w tym Polski.

"Przesłany przez komisarza Rehna list jest spowodowany prognozą KE dotyczącą deficytu sektora finansów publicznych w 2012 r. i nie jest elementem jakiejkolwiek procedury sankcyjnej - jest elementem wsparcia komisarza dla polskiego rządu w osiągnięciu w przyszłym roku celu zredukowania nadmiernego deficytu" - wyjaśnił wiceminister Kotecki w komunikacie przesłanym PAP.

"Przy czym prognoza KE standardowo nie uwzględnia działań i zmian ogłoszonych po zamknięciu prac nad nią przez unijnych urzędników, czyli po 24 października. Nie uwzględnia więc działań już ogłoszonych przez premiera Donalda Tuska w expose i nie może uwzględniać skorygowanego projektu budżetu, który zostanie przyjęty przez Radę Ministrów na początku grudnia" - dodał.

Zaznaczył, że dobrym zwyczajem jest informowanie komisarza o naszych planach fiskalnych częściej niż tylko w aktualizacji programu konwergencji. "W związku z tym planujemy odpowiedzieć na list Rehna przedstawiając te nowe informacje i pokazując w jaki sposób osiągniemy cel zlikwidowania nadmiernego deficytu w 2012 r." - zapewnił Kotecki.

Rostowski zapowiedział, że w grudniu zostanie podjęta ostateczna decyzja, który wariant zostanie wybrany

W expose wygłoszonym w piątek premier Donald Tusk zapowiedział m.in., że celem rządu jest osiągnięcie ok. 3 proc. PKB deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2012 r. i spadek długu publicznego do 52 proc. PKB w 2012 r. oraz jego systematyczne obniżanie się do 47 proc. w 2015 r. Wskazał, że deficyt sektora finansów publicznych ma na koniec kadencji obecnego rządu wynieść ok. 1 proc. PKB.

Zgodnie z zapowiedziami premiera w przyszłym roku podniesiona ma być składka rentowa o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy, co pozwoli ograniczyć deficyt FUS mniej więcej o 13 mld zł rocznie. Wprowadzony ma być też podatek od wydobycia miedzi i srebra, a także zlikwidowana możliwość omijania podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, przez lokowanie pieniędzy na lokatach jednodniowych.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział przygotowanie trzech wariantów budżetu na 2012 rok, w zależności od trzech różnych założeń dotyczących wzrostu gospodarczego.

Wyjaśnił, że pierwszy wariant "umiarkowanego spowolnienia" w przyszłym roku zakłada wzrost PKB o 3,2 proc., zamiast 4 proc. jak zakładano dotychczas. Drugi wariant "średniego spowolnienia" zakłada wzrost PKB o 2,5 proc., a trzeci "wariant recesyjny" mówi o spadku PKB o 1 proc.

Rostowski zapowiedział, że w grudniu zostanie podjęta ostateczna decyzja, który wariant zostanie wybrany. Będzie ona zależała od tego, jak się będzie rozwijać sytuacja w Europie. Minister powiedział, że pierwszy wariant zakłada działania oparte na zwiększaniu dochodów niepodatkowych. W wariancie pośrednim będą potrzebne działania na ok. 9 mld zł. Minister zapowiedział, że w przypadku "wariantu recesyjnego" nie będzie można uniknąć podwyżek podatków.