Jak mówił na konferencji wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, do końca października br. 80 tys. nowych osób założyło działalność gospodarczą, przesyłając zgłoszenie przez internet do CEIDG. Najpopularniejsze rodzaje działalności, to budownictwo i internet - głównie e-sklepy - dodał.

"Uruchamiając CEIDG 1 lipca 2011 r. liczyliśmy, że po pół roku praktycznie każda działalność gospodarcza będzie zakładana za pośrednictwem tego systemu, ale okazało się, że stan taki prawie udało się osiągnąć po dwóch miesiącach" - podkreślił Bogdan.

"CEIDG jest w pełni jawny, każdy obywatel może zobaczyć swój wpis albo wpis osoby z którą kooperuje. To jedna z podstaw jego funkcjonowania" - zaznaczył wiceminister.

Jak mówił Bogdan, celem na pierwsze pół roku działania systemu było również przeniesienie wszystkich istniejących zapisów o działalności gospodarczej za pomocą aplikacji SAGED do CEIDG i ich uporządkowanie, ale okazało się, że stare wpisy zawierają liczne błędy, które trzeba poprawiać.

Jak podkreślił dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Sebastian Christow, dla przedsiębiorcy fakt, że od 2012 r. jego firma nie znajdzie się w centralnej ewidencji nie oznacza, oczywiście odebrania prawa do działalności.

Jak mówił Christow, 12 września 2011 r. w gminnych ewidencjach działalności gospodarczej - czyli poza CEIDG - było 3 mln 184 tys. 706 zgłoszeń działalności gospodarczej. Natomiast 1666 gmin rozpoczęło przenoszenie ok. 1 mln wpisów z ich rejestrów wpisów. Dyrektor podkreślił, że znajdywane są liczne błędy, czasami jest to brak numeru PESEL, a 20 proc. numerów NIP zawiera literówki, podobnie jak 80 proc. numerów REGON, bywa, że brakuje imienia i nazwiska, a zgodnie z Kodeksem cywilnym to imię i nazwisko jest firmą - wyjaśniał Christow, podkreślając, że konieczne było uruchomienie mechanizmu poprawiania na podstawie rejestrów Głównego Urzędu Statystycznego

Projekt CEIDG jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Jego celem jest ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną w ramach tzw. jednego okienka.

Rekord w ewidencji zawiera dane niezbędne do rejestrów działalności oraz dla urzędów skarbowych, GUS, ZUS lub KRUS. Docelowo CEIDG ma umożliwić rejestrację działalności gospodarczej on-line, a dostęp do ewidencji będzie możliwy z każdego miejsca w Polsce i za granicą, bez konieczności odwiedzenia urzędu.