Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o wtorkowych danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej, która we wrześniu w ujęciu rocznym wzrosła o 11,4 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.:
Reklama

"Realny wzrost wynagrodzeń i wyższe zatrudnienie w skali roku przekładają się na utrzymanie skłonności gospodarstw domowych do zakupów. We wrześniu wzrosła sprzedaż detaliczna wszystkich towarów. Spadku nie odnotowała nawet branża motoryzacyjna.

Jeśli do tego dodać wysoki wzrost produkcji przemysłowej, to w trzecim kwartale możemy się spodziewać ponad 4-procentowego wzrostu PKB, a w skali całego roku minimum 4 proc.

W czwartym kwartale bieżącego roku nastąpi lekkie osłabienie sprzedaży detalicznej spowodowane przede wszystkim wysoką bazą sprzed roku. Wtedy konsumpcja przyspieszyła ze względu na podwyższenie VAT od 1 stycznia 2011 roku.

W przyszłym roku sprzedaż detaliczna w ogromnym stopniu będzie zależała od sytuacji zewnętrznej - od tego na ile będzie ona niepokoiła polskich konsumentów, a także od tempa wzrostu gospodarczego u naszych największych partnerów handlowych."