Dzięki międzynarodowym porozumieniom, mającym na celu walkę z uchylaniem się od płacenia podatków, udało się w ciągu dwóch ostatnich lat odzyskać w 20 krajach 14 mld euro - poinformował szef Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

Gurria podkreślił we wtorek w Paryżu na otwarciu IV Forum na rzecz przejrzystości i wymiany danych wywiadowczych w walce z przestępstwami podatkowymi, że "w kontekście kryzysu stanowi to ważny wkład w konsolidację fiskalną bez zwiększania obciążeń podatkowych".

Forum, w którym uczestniczy 105 krajów i terytoriów, ma przygotować na listopadowy szczyt G20 w Cannes raport o "postępie osiągniętym na drodze przejrzystości fiskalnej".

Według informacji OECD krajem, który od jesieni 2009 roku zrobił największe postępy w zakresie działań przeciwko uchylaniu się od podatków są Włochy, gdzie udało się odzyskać 5,6 mld euro. Za Włochami są Stany Zjednoczone - 2,7 mld USD (2 mld euro), Niemcy - 1,8 mld euro i Francja z 1 mld euro.

W dalszej kolejności uplasowały się Kanada - równowartość 620 mln euro, Korea Południowa - 510 mln euro, Brazylia - 315 mln euro, Hiszpania i Wielka Brytania - po 260 mln euro, Turcja - 225 mln euro i Australia - 150 mln euro.

Swoje aktywa ujawniło ponad 100 tys. podatników, w tym 30 tys. w USA, 1350 w Wielkiej Brytanii, 4700 we Francji i 25 tys. w Niemczech.