Mieszkańcy Mazowsza, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, od poniedziałku mogą starać się o bezzwrotną dotację z funduszy unijnych - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dostać będzie można nawet 40 tys. zł na rozkręcenie firmy.

"Jest jeszcze szansa na 40-tysięczną bezzwrotną dotację na rozkręcenie własnej działalności, a dodatkowo przez pół roku od założenia firmy na ok. 1,2 tys. zł wsparcia pomostowego. Pula środków na wsparcie osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą powoli się wyczerpuje. W przyszłości dotacje mają być zastąpione przez pożyczki" - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Od poniedziałku w ramach projektów "Kierunek - Własna Firma II", o unijne dofinansowanie będą mogli starać się mieszkańcy Warszawy i 16 podwarszawskich powiatów: garwolińskiego, grodziskiego, grójeckiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, pułtuskiego, sochaczewskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego, wołomińskiego, żyrardowskiego i warszawskiego zachodniego.

"Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie szkoleniowo-doradcze z zakresu przedsiębiorczości i finansowe w formie jednorazowej, bezzwrotnej dotacji do 40 tys. zł i wsparcia pomostowego do wysokości 1,2 tys. zł wypłacanego przez sześć miesięcy. Warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej, co najmniej 12 miesięcy po zarejestrowaniu firmy" - informuje Urząd. Wśród warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o dofinansowanie, jest m.in. wiek - poniżej 25 lub powyżej 45 lat - oraz miejsce zamieszkania.

Urząd podał, że na tworzenie działalności gospodarczej w latach 2007-13 WUP w Warszawie wykorzysta ponad 87,5 mln zł z funduszy unijnych. "Wszystko wskazuje na to, że od 2013 roku tego typu konkursów nie będzie, gdyż opracowywane są nowe zasady przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Najprawdopodobniej - według nowych regulacji - będą to instrumenty zwrotne, w formie mikropożyczek dla osób zakładających własny biznes" - podał WUP.

Wnioski o dotacje można składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie i w filiach WUP w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i w Siedlcach.