Konsolidacja rynku telekomunikacyjno-mediowego nabiera tempa. Rynek czeka na decyzję UOKiK w sprawie przejęcia przez Zygmunta Solorza-Żaka Polkomtelu.
Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK, przyznała wczoraj podczas XXXVIII Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE branży operatorów kablowych w Poznaniu, że proces podejmowania decyzji w sprawie sieci Plus jest w końcowej fazie. – Jest szansa, że zostanie wydana w tym roku – powiedziała.
Nie ujawniła, czy urząd zgodzi się na transakcję, a jeśli tak, to czy będzie to zgoda warunkowa. Rynek spekuluje, że możliwa jest ta druga opcja – w takiej sytuacji Solorz-Żak musiałby się podzielić częścią swoich częstotliwości z konkurencją.
– Zależy nam na tym, by otrzymać decyzję jak najszybciej. Na bieżąco współpracujemy z UOKiK i odpowiadamy na wszystkie pytania, by przyspieszyć proces – mówił wczoraj Zygmunt Solorz-Żak.
Przejęcie sieci Plus ma przyspieszyć budowę w Polsce komercyjnej sieci LTE, czyli szybkiego internetu pozwalającego na transmisję danych z prędkością do 150 Mbit/s. Przy wykorzystaniu infrastruktury Polkomtelu koszt inwestycji wyniesie ok. 1 mld zł, bez niej sięgnąłby 2 mld zł. Solorz-Żak zaprezentował wczoraj najnowszy tablet Samsunga zamówiony przez spółki z Grupy Polsatu, który obsługuje technologię LTE. W tym roku ma się pojawić w ofertach operatorów, gdzie będzie można go testować.
– Jeśli przejmiemy Plusa, też będzie go mieć w swojej ofercie – powiedział „DGP” Zygmunt Solorz-Żak.
Według Solorza-Żaka przejęcie Polkomtelu to połączenie telekomunikacji z mediami, czego na świecie nikt jeszcze do końca nie dokonał. – Powstanie nowy produkt oparty na nowoczesnych technologiach. Będzie gwarancją konkurencyjności polskich podmiotów w stosunku do graczy zagranicznych, takich jak Orange i T-Mobile czy Google – mówił Zygmunt Solorz-Żak.
Współpraca Orange i T-Mobile w ramach jednej spółki może obniżyć koszty obu firm nawet o 30 proc., co sprawi, że będzie im łatwiej dyktować warunki konkurentom. Wpłynie to na alianse między pozostałymi graczami. Lista scenariuszy jest długa. Zależy też od wyników sprzedaży TVN. Spekuluje się, że Time Warner może kupić 56 proc. udziałów w spółce, a potem odsprzeda Vivendi, właścicielowi Cyfry+, platformę n.
Według portalu Ransquawk.com, Time Warner i Vivendi nie rozmawiają na temat wspólnej oferty na zakup udziałów w TVN. Analitycy twierdzą, że wcale nie jest to konieczne. Dzielenie majątku TVN przed sprzedażą nie miałoby sensu. – Osobna sprzedaż uruchamia kowenanty bankowe, czyli szczególne klauzule obowiązujące kredytobiorców. Oznacza to, że trzeba natychmiast spłacić dług – mówi osoba znająca kulisy transakcji.
Ponieważ Cyfra+ po przejęciu n wciąż nie będzie mieć internetu, mogłaby zacieśnić współpracę z Netią i P4, operatorem sieci Play. Spekuluje się, że Play mógłby z kolei zawiązać partnerstwo z Polkomtelem. – To niewykluczone – powiedział wczoraj Jacek Niewęgłowski, członek zarządu ds. strategii P4. Przypomniał, że obaj operatorzy już współpracują na podobnych zasadach, bo P4 korzysta z nadajników Plusa.