Rozpoczęcie własnej działalności jest niezwykle trudnym zadaniem – wie o tym każdy, kto kiedyś spróbował. Jednak nawet w tak ciężkim okresie jak światowy kryzys można znaleźć pomocną dłoń. Do niedawna banki niechętnie patrzyły na młodych przedsiębiorców, jednak dziś można znaleźć oferty wychodzące naprzeciw potrzebom tej grupy klientów.

Na co możemy liczyć udając się do banku nie mając żadnej historii jako firma? Oferowane są między innymi: preferencyjne warunki prowadzenia konta w najtrudniejszym początkowym okresie, kredyt na start i „rozkręcenie” działalności czy specjalny program dla młodych przedsiębiorców z ciekawymi pomysłami. Warto przyjrzeć się bliżej każdemu z tych wariantów pomocy.

Konto dla przedsiębiorcy

Tym co przeraża wielu młodych przedsiębiorców, poza papierkową robotą związaną z procesem założenia własnej firmy, są koszty. Jeszcze niedawno opłaty za prowadzenie rachunku firmowy i za i przelewy, były spore. Teraz jednak, także na rynku rachunków firmowych, zauważalny jest trend tak powszechny już wśród kont osobistych - obniżka cen, wysokości prowizji, liczne dodatki, a nawet darmowe rachunki. Czasami po spełnieniu prostych warunków typu takich jak regularne wpływy czy korzystanie z karty.

Reklama

W pełni darmowe konta, bez żadnych ograniczeń co do liczby darmowych przelewów czy bankomatów krajowych, z których można wypłacać pieniądze, możemy otworzyć między innymi w Meritum Banku czy Idea Banku. Oferta Meritum Banku jest przy tym najprawdopodobniej najlepsza na rynku – wybierając Pakiet Meritum Bez Granic nie zapłacimy za nic. Dodatkowo wszystko jest podane przejrzyście, nie ma mowy o ewentualnych ukrytych kosztach.

Są także banki (jak choćby FM Bank), które oferują szeroki zakres opcji, oraz darmowe wypłaty z bankomatów czy przelewy w zamian za stały abonament miesięczny w postaci opłaty za prowadzenie konta.

Reklama

Niedawno gigant PKO BP rozpoczął nową kampanię skierowaną do przedsiębiorców oferując im „Pakiet Biznes Debiut 18”. Wprawdzie oferta nie jest już tak rewelacyjna jak nazwa, bo konto jest darmowe tylko przez pierwsze 18 miesięcy, a bezpłatnych przelewów w miesiącu mamy jedynie 5, jednak warto tę ofertę odnotować. Konkurencyjny Bank Millennium oferuje również darmowe konto przez pierwsze 18 miesięcy jednak bez takich ograniczeń jak PKO BP.

Porównanie wybranych kont firmowych
Bank (nazwa konta) Koszty prowadzenia Warunki Szczególne cechy
Meritum Bank (Pakiet Meritum Bez Granic) 0 zł za: otwarcie i prowadzenie Pakietu; prowadzenie dowolnej liczby rachunków w PLN, EUR, USD, CHF, GBP, NOK, SEK, DKK; wszystkie przelewy krajowe (w tym ZUS i US) zlecone przez Internet; wydanie dowolnej liczby kart debetowych Visa Business; wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju; Brak wymaganego salda minimalnego i wpłat stałych; Progresywne oprocentowanie rachunku bieżącego w PLN nawet do 2,5% w skali roku; Możliwość skorzystania z Kredytu w ramach Pakietu bez zabezpieczeń;
Idea Bank (Konto FIRMA TO ZYSK) 0 zł za: otwarcie i prowadzenie konta; przelewy internetowe; kartę debetową; wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce; 0 zł za prowadzenie konta pod warunkiem wykonania kartą debetową min. 5 transakcji bezgotówkowych miesięcznie i wpływu na konto środków o wartości min. 1000 zł miesięcznie. Oprocentowanie konta wynosi 5% z dzienną kapitalizacją odsetek - gwarantowane do końca 2011 roku
FM Bank (Rachunek bieżący dla firm) 20 zł za prowadzenie rachunku; 0 zł za: otwarcie konta; złotych za przelewy do ZUS i Urzędów Skarbowych przez Internet; przelewy internetowe; pakiet assistance Bezpieczna Firma do karty debetowej; wydanie 3 kart debetowych; wypłaty w ponad 1000 bankomatach sieci BZ WBK na terenie całego kraju; n/d zwrot 0,5% kwoty transakcji za każdą płatność dokonaną kartą; oprocentowanie rachunku na 2% w skali roku;
PKO BP (Pakiet BIZNES DEBIUT 18) 0 zł za: za rachunek bieżący przez 18 miesięcy; za 5 internetowych przelewów zewnętrznych; za kartę debetową; za bankowość elektroniczna; za wewnętrzne przelewy internetowe. Prowadzenie konta: 0 zł przez 9 miesięcy a kolejne 9 miesięcy za 0 zł przy utrzymaniu średniomiesięcznego salda w wysokości min. 500 zł, w przeciwnym razie - 14 zł. możliwość skorzystania z Dopuszczalnego Salda Debetowego już od chwili otwarcia rachunkuKredyt na Start!

Niektóre z banków zaczęły dostrzegać problemy młodych przedsiębiorców i starają się im wyjść naprzeciw. W dzisiejszych czasach nie jest tak trudno o kredyt na rozpoczęcie działalności bez konieczności przedstawiania zabezpieczeń. Często dzięki funduszom Unijnym przed młodymi przedsiębiorcami otwierają się nowe ścieżki rozwoju i kariery.

Przepłacasz za konto? Porównaj i sprawdź najlepsze konta na rynku!

FM Bank podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dzięki czemu może udzielać kredytów dla mikrofirm będących na starcie – kredytobiorca nie musi przedstawiać żadnych zabezpieczeń! Przedstawia się to następująco: kredyt jest dostępny dla firm rozpoczynających działalność na rynku (od 0 do 12 miesięcy), ubezpieczenie jest dobrowolne, kredyt zostanie udzielony maksymalnie na 24 miesiące a dostać możemy aż do 30 tys. złotych (dla franczyzobiorców jest to kwota do 25 tys. euro). Warunki uzyskania kredytu są proste:

• przedstawienie uproszczonego biznesplanu (szacowany przychód, krótki opis działalności, czy posiada własne środki);
• prognozowane średniomiesięczne przychody (wynikające z biznesplanu);
• produkt jest dostępny dla klientów, którzy nie korzystają z innych produktów kredytowych FM Banku;

Warto zwrócić uwagę, że z tego samego funduszu korzysta również Bank Pekao SA. Jednak angażuje się on w kredyty inwestycyjne na większą skalę.

Kredyt na rozpoczęcie działalności oferuje również Idea Bank – czyni to na podobnych zasadach jak FM Bank, jednak umożliwia pożyczenie nawet 200 tys. złotych, aż na 20 lat. Warto jednak pamiętać, że jest to kredyt hipoteczny.

A może linia kredytowa w koncie firmowym?

Znacznie popularniejszym rozwiązaniem oferowanym przez banki jest bieżąca linia kredytowa. Tutaj można już częściej spotkać się z propozycją nawet natychmiastowej oferty linii kredytowej dla początkującego przedsiębiorcy.

W mBanku o limit kredytowy możemy wnioskować podczas składania wniosku o rachunek – limit do 10 tys. zł może być przyznany bez konieczności przedkładania jakichkolwiek dokumentów, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy działalność. O większe kwoty możemy się ubiegać wraz z dłuższą aktywnością naszego konta w mBanku. Identyczne warunki otrzymamy także w MultiBanku.

Niestety wciąż wiele banków oferuje limit kredytowy na bieżącą działalność dopiero po kilku miesiącach prowadzenia firmy i posiadania rachunku biznesowego.

Skorzystaj z Inkubatora

Masz pomysł ale brak Ci środków na działalność albo rozeznania w administracyjnych wymogach? Idea Bank prowadzi program „Inkubator przedsiębiorczości” – trzeba jednak dysponować 70% kwoty kapitału założycielskiego. Idea Bank oferuje zaś preferencyjny kredyt do 150 tys. złotych do spłaty nawet w ciągu 5 lat oraz pokrycie kosztów założenia spółki i związane z tym dokumentacji. Dodatkowo, osoby, które zakwalifikują się do programu wezmą udział w miesięcznym szkoleniu z różnych dziedzin, które może być bardzo pomocne. Chętni mają czas na zgłoszenie się do programu do 6 listopada 2011.

Propozycji jest mało, ale...

Oferta skierowana do młodych przedsiębiorców jest bardzo ostrożna. Jest jednak kilka banków, które oferują całkowicie darmowe rachunki, albo korzystne kredyty bez ograniczeń jak konieczność prowadzenia konta firmowego w innym banku, przynajmniej przez 6 miesięcy. Młodzi i ambitni, którzy mają pomysł na swój własny biznes przy wykazaniu odrobiny zapału z pewnością znajdą dla siebie korzystną ofertę.

Na co możemy liczyć udając się do banku nie mając żadnej historii jako firma? Oferowane są między innymi: preferencyjne warunki prowadzenia konta w najtrudniejszym początkowym okresie, kredyt na start i „rozkręcenie” działalności czy specjalny program dla młodych przedsiębiorców z ciekawymi pomysłami. Warto przyjrzeć się bliżej każdemu z tych wariantów pomocy.