Skandale z kradzionym kruszywem czy wyrzucenie z budowy A2 Chińczyków to tylko jedno oblicze sezonu drogowego. Rok 2011 przejdzie do historii również jako rekordowy pod względem długości oddanych dróg.
W piątek kierowcy zaczną korzystać z 62-km odcinka autostrady A1 z Grudziądza do Torunia wybudowanego przez spółkę GTC, koncesjonariusza trasy. To oznacza, że autostradowy odcinek drogi z Gdańska do Łodzi wydłuży się do 150 km. Trasa powoli zaczyna być alternatywą dla rozkopanej krajowej siódemki z Warszawy do Trójmiasta, ale za przejazd nią trzeba będzie zapłacić blisko 30 zł.
30 listopada zakończy się inna koncesyjna droga. Autostrada Wielkopolska odda do użytku blisko 106-km odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Gotowy jest już także 1,2-km fragment prowadzący do granicy w Słubicach, za którego budowę odpowiadał rząd. Koncesjonariusz przygotował dla kierowców niespodziankę. – 30 listopada oddamy kierowcom obie jezdnie autostrady na całej długości – mówi „DGP” Andrzej Patalas, prezes spółki AWSA.