Wstępująca do UE Chorwacja będzie, zdaniem analityków rynku nieruchomości, hitem inwestycyjnym. Jeśli powtórzy wynik Bułgarii, ceny mieszkań mogą tam wzrosnąć nawet o 40 proc. To okazja do zarobku, zwłaszcza że w Polsce ceny nieruchomości będą spadać.
Z raportu Global Propery Guide, a także analiz Home Broker wynika, że to właśnie w Chorwacji ceny nieruchomości w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat będą rosły najszybciej w Europie. Do 1 lipca 2013 roku, czyli do momentu wejścia Chorwacji do UE, eksperci spodziewają się nawet kilkunastoprocentowych wzrostów.

Chorwacja to atrakcja

Obecnie w najbardziej atrakcyjnych kurortach Dalmacji czy na wyspach chorwackich za metr kwadratowy trzeba zapłacić ok. 2,2 tys. euro, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje podobna nieruchomość w centrach dużych polskich miast albo nadmorskich czy górskich kurortach. Nie jest to szczególnie tanio, ale i tak dwa razy mniej niż w Hiszpanii i aż trzy razy mniej niż w Grecji, gdzie trzeba zapłacić ponad 4 – 6 tys. euro za metr kwadratowy.
Andrzej Galant, szef agencji Honeste specjalizującej się w pośrednictwie handlem nieruchomościami, zwraca uwagę, że już dzisiaj o domy i mieszkania w okolicach Splitu czy Dubrownika pytają Niemcy, Holendrzy, a przede wszystkim Austriacy i Włosi. Ci ostatni mogą dojechać tu w krótkim czasie. Dla nich Chorwacja to atrakcja, bo za podobną nieruchomość na włoskim wybrzeżu musieliby zapłacić ponad 7 tys. euro za 1 mkw., a na południu Francji ponad 13 tys. euro.

Długi sezon, większy zysk

Rośnie również zainteresowanie Polaków Chorwacją, choć na razie transakcji jest niewiele. – Nasi rodacy najczęściej pytają o niewielkie domy i apartamenty, w których mogliby spędzić tanie wakacje i jeszcze zarobić na wynajmie – mówi Galant.
Firma niedawno sprzedała np. niespełna 40-metrowy apartament na wyspie Hvar za 71 tys. euro oraz 100-metrowe mieszkanie nad morzem za 250 tys. euro. Ich nowi polscy właściciele mają nadzieję, że na wynajmie zarobią więcej niż w Polsce, chociażby dlatego że sezon jest znacznie dłuższy.
Średnia roczna stopa zwrotu z wynajmu wynosi w Chorwacji 10 – 12 proc., podczas gdy w Polsce ok. 6 – 8 proc. Wynajmujący musi jednak jeszcze zapłacić podatek, a także odliczyć koszty remontów i zarządzania nieruchomością. Na realny zysk wpływa też kurs złotego. Podobne preferencje jak Polacy mają także Litwini, Estończycy i Czesi.
Klienci z zachodnich krajów UE szukają natomiast domów wakacyjnych dla siebie, które z czasem będą mogli sprzedać z dużym zyskiem lub zamieszkać w nich na starość. Największym zainteresowaniem cieszą się stare kamienne domy z komfortowo urządzonymi wnętrzami. W Chorwacji pojawiły się nawet firmy, które wykupują całe opuszczone wsie, restaurują poszczególne nieruchomości i sprzedają. Za taki dom z klimatem położony nad samym morzem trzeba zapłacić ok. 520 tys. euro.Na razie stagnacja

Analitycy Global Propery Guide przypominają, że niemal we wszystkich krajach, które w ostatnich latach wchodziły do UE, ceny wzrosły od 10 do 50 proc. Największe zyski zrealizowali ci, którzy w odpowiednim momencie kupili mieszkanie lub dom na Litwie. Tam w rok po akcesji nieruchomości zdrożały prawie o 70 proc. Krociowe zyski inwestorom przyniosła też Bułgaria, gdzie w ciągu dwóch lat po wejściu do UE mieszkania zdrożały o 40 proc. Wyjątkiem były Czechy, gdzie po akcesji ceny nieruchomości nie wzrosły.
Obecnie na chorwackim rynku nieruchomości panuje stagnacja. Ceny po światowym krachu w 2008 roku spadły średnio o 11 proc., ale najbardziej atrakcyjnych pod względem lokalizacji domów i apartamentów niemal nie drgnęły. – W Chorwacji nigdy nie było wielkiego boomu budowlanego takiego jak np. w Hiszpanii, który doprowadziłby do nadpodaży – tłumaczy Galant.
I to może być najważniejsza przyczyna prognozowanego przez analityków wzrostu cen w Chorwacji.
Co można kupić na południu Europy
1. Apartamenty w okolicy Trogiru, 80 m od morza. Dwupokojowe mieszkanie 60 mkw. Miejsce do parkowania. 138 tys. euro.
Dwukondygnacyjny apartament 100 mkw.: 230 tys. euro.
2. Dom w okolicy miasta Omis, 180 mkw., 80 m od morza. Działka 504 mkw. 270 tys. euro.
3. Dom kamienny na wyspie Hvar 120 mkw. na działce 480 mkw. 295 tys. euro.
4. Mieszkanie w kompleksie apartamentowców w okolicy Słonecznego Brzegu, 50 mkw. Cena 74 tys. euro.
5. Dom w Varnie o powierzchni 140 mkw. na działce 3 tys. mkw. Do remontu. Cena 93 tys. euro.
6. Dwa apartamenty na Krecie. W każdym są dwie sypialnie i pokój dzienny, łazienka i po dwa balkony. Do wspólnego użytkowania ogród i basen. Cena 90 tys. euro.