Od przyszłego roku przelewy dokonywane w czasie rzeczywistym mają być już dostępne dla każdego. Teraz za błyskawiczne przekazanie pieniędzy z rachunku klienta na konto odbiorcy trzeba zapłacić 5 zł.
Tylko w Alior Banku, mBanku i MultiBanku można skorzystać z usługi umożliwiającej przelanie pieniędzy w ciągu kilku minut. Nad wdrożeniem takiego rozwiązania pracuje też Deutsche Bank. Większość klientów jest więc skazana na system Elixir, w którym pieniądze dochodzą po kilku godzinach, a wysłane w godzinach popołudniowych na rachunku odbiorcy pojawią się dopiero następnego dnia.
W przypadku przelewów ekspresowych banki korzystają z pośrednictwa firmy Blue Media. Ma ona rachunki w blisko 20 bankach i za pośrednictwem tych kont można dokonywać szybkich przelewów. W momencie gdy klient jednej z trzech instytucji, które podpisały umowę z firmą, składa zlecenie szybkiego przelewu do innego banku, pieniądze z rachunku pośrednika są niemal natychmiast przelewane na rachunek odbiorcy (jest to wówczas przelew wewnętrzny). Dopiero później w czasie zwykłej sesji Elixir pieniądze z konta nadawcy trafiają na rachunek Blue Media.