Do dziś dla przykładu w Warszawie, można kupić mieszkanie na rynku pierwotnym nawet o wartości 9816 zł za mkw., czyli w grę wchodzą całkiem atrakcyjne lokalizacje. Po wejściu w życie nowelizacji o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, będzie to nieco ponad 7000 zł. Katastrofalnie niskie limity (w porównaniu ze średnią rynkową) będą obowiązywać dla rynku pierwotnego - dla Warszawy będzie to około 5600 zł.

Dla nowej grupy społecznej objętej programem mimo wszystko może to być okazja nabycia lokum z dopłatą na przedmieściach i do remontu. Wcześniej bowiem tzw. single, czyli osoby niebędące w związku małżeńskim nie mogły korzystać z programu. Beneficjentami będą mogły być jednak tylko osoby do 35 r. ż., a nabywane przez nich mieszkanie nie będzie mogło mieć więcej niż 50 mkw. (dopłata tylko do 30 mkw.).

Co zrobić, aby jako małżeństwo lub rodzina (np. matka z córką) dostać kredyt na starych zasadach jeszcze dziś? Podpisać umowę przedwstępną (najlepiej w obecności notariusza, pośpiech nie usprawiedliwia pochopnych i nieodpowiedzialnych decyzji), zanieść ją do banku wraz z dokumentami poświadczającymi dochód. A co z aktem ślubu? Brak dokumentów zawarcia związku małżeńskiego w dniu złożenia wniosku niekoniecznie jest problemem. W kilku bankach będzie on wymagany dopiero przy podpisaniu umowy kredytowej (po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez analityka).