Będzie to pierwsza tego typu analiza wykonana przez państwową instytucję naukową.

Z wnioskiem o przeanalizowanie przez NBP skutków wprowadzenia pakietu klimatycznego zwrócił się do członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Andrzej Kaźmierczaka szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz.

Prof. Kaźmierczak przedstawił wniosek na wtorkowym posiedzeniu RPP. O pozytywnym rozpatrzeniu pisma "S" poinformował w środę PAP rzecznik regionalnych struktur związku Grzegorz Podżorny.

Przedmiotem opracowania ma być ocena skutków wdrożenia pakietu klimatycznego.

"Solidarność" ostrzega, że skutki wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego stanowią ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki

"Ocena skutku wzrostu cen spowodowanego wdrożeniem pakietu klimatycznego pokaże (...) jakie będą jego skutki społeczne" - powiedział Kolorz.

Wyraził nadzieję, że analiza zostanie przedstawiona w "najbliższym możliwym terminie". Najlepiej, gdyby doszło do tego jeszcze przed grudniową konferencją klimatyczną w Durbanie.

Treść opracowania z pewnością byłaby bardzo ważnym argumentem dla polskiego stanowiska w sprawie limitów emisji CO2 - mówią związkowcy.

"Solidarność" od długiego czasu ostrzega, że skutki wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego stanowią ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Związek domaga się weryfikacji i renegocjacji pakietu. Z opracowań wykonanych przez ekspertów związku wynika, że oprócz skokowego wzrostu cen prądu i ciepła, a co za tym idzie skokowego wzrostu kosztów utrzymania, polska gospodarka straci kilkaset tysięcy miejsc pracy, głównie w tzw. branżach energochłonnych.