„Euro się załamuje i proces ten stwarza bardzo poważne problemy dla systemu bankowego w Europie” – powiedział Greenspan we wtorek w Waszyngtonie. Jego zdaniem spadek wzrostu gospodarczego w Europie uderzy w rentowność amerykańskich firm i wartość amerykańskich akcji ponieważ Europa stanowi około 20 proc. rynku eksportowego USA, a amerykańskie firmy działające na naszym kontynencie generują około 20 proc. swoich zysków.

Banki europejskie dławi brak zaufania w papiery dłużne denominowane w euro. “Kiedyś uważano (tą walutę) za idealną gwarancję finansową, teraz staje się to coraz bardziej problematyczne” – podkreślił wieloletni prezes amerykańskiego banku centralnego podczas spotkania w Innovation Nation Forum w Waszyngtonie.

„W środowiskach ekonomistów, analityków i bankierów narastają coraz większe różnice zdań co do tego, czy euro powinno funkcjonować w 17 krajach, które różnią się kulturowym podejściem do kwestii sprawowania władzy wykonawczej, wydatków konsumpcyjnych i inflacji” – dodał Greenspan.

Spytany czy rozpad euro jest jedną z ewentualności, odpowiedział: „oczywiście”.

Greenspan kierował Rezerwą Federalną USA w latach 1987 -2006. Po odejściu z Fedu założył firmę konsultingową Greenspan Associates i doradza takim instytucjom, jak Deutsche Bank AG, Pacific Investment Management Co. i fundusz hedżingowy Paulson & Co.