Od początku zeszłego miesiąca jedynie dwie firmy z branży leasingowej miały ofertę adresowaną do przeciętnego Polaka – Masterlease i VB Leasing. Teraz obie zgodnie twierdzą, że liberalizacja przepisów, która miała ułatwić osobom indywidualnym korzystanie z leasingu, nie przełożyła się na wzrost popytu z ich strony.

– Wyleasingowaliśmy klientom indywidualnym tyle samochodów, ile przed wejściem w życie nowych przepisów – mówi Agnieszka Łukomska z Masterlease. Twierdzi jednak, że zainteresowanie klientów nowym produktem rośnie. Według niej, w kolejnych miesiącach przełoży się to na wzrost liczby zawartych umów. Jednak prawdziwego boomu można spodziewać się pod koniec roku.

Beata Borucka z VB Leasing zwraca uwagę na czynnik, który powoduje, że na razie zmiana przepisów o leasingu konsumenckim nie przełożyła się na większą liczbę leasingowanych aut. Jest nim czas oczekiwania na odbiór nowego samochodu. Na rynku leasingowym wynosi on nawet 20 i więcej tygodni. Natomiast w salonach na niektóre modele trzeba czekać nawet do pół roku. Problemy z dostawami samochodów to efekt marcowego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

To powoduje, że mimo licznych zapowiedzi ze strony największych graczy na rynku leasingowym tylko jedna nowa firma przygotowała ofertę najmu dla Kowalskiego. Jest nim specjalizujący się w kredytach samochodowych dla klientów indywidualnych Santander Consumer Bank. Od lipca z jego oferty leasingowej można korzystać w salonach Mitsubishi (modele Colt i Lancer) oraz Kii (model Venga).

– Od sierpnia leasing konsumencki jest dostępny również w salonach Suzuki – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik Santander Consumer Banku. Dodaje, że bank spodziewa się wzrostu zainteresowania tym produktem wśród klientów. Przybędzie też ofert firm finansowych. Wiele przedsiębiorstw z tej branży zapowiada, że pod koniec roku wprowadzi u siebie leasing konsumencki.

Konsument bez korzyści podatkowych

Zawarcie umowy leasingu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie wywołuje skutków podatkowych. Obowiązujące od 1 lipca przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 106, poz. 622) umożliwiają zawieranie umów leasingu przez konsumentów. Taki leasing będzie neutralny podatkowo. Osoba fizyczna nie będzie uprawniona do odliczenia kosztów z tytułu spłat rat leasingowanego auta.