Frank kosztuje już prawie tyle, co euro

Deklaracja zapadła po nadzwyczajnym spotkaniu rządu w poniedziałek późnym wieczorem, ale nie ujawniono żadnych szczegółów w sprawie planowanej akcji – podaje serwis BBC.

Inwestujący w waluty masowo wykupują szwajcarskiego franka, który – podobnie jak złoto – jest popularną lokatą na trudne czasy ze względu na bezpieczeństwo inwestycji. Wywindowało to wartość franka, uderzając w szwajcarskich eksporterów.

Wczoraj dolar spadł w stosunku do franka do rekordowo niskiego poziomu. Za jednego dolara można było kupić tylko 0,7485 CHF. W porównaniu z sytuacją sprzed roku frank umocnił się wobec dolara o 30 proc.

Według obliczeń agencji Bloomberg szwajcarski frank podrożał w tym roku w stosunku do wszystkich 16 światowych walut. „Frank szwajcarski jest barometrem odzwierciedlającym nerwowość rynków” – ocenia Jane Foley, strateg walutowy Rabobank International.

Jeszcze w styczniu Szwajcarska Federacja Małego i Średniego Biznesu określiła aprecjację mianem „kryzysu”. Szwajcarski bank centralny w przeszłości interweniował na rynku w celu powstrzymania wzrostu wartości rodzimej waluty wobec euro, ale z bardzo ograniczonym powodzeniem. W zeszłym tygodniu bank obciął stopy procentowe, aby uczynić walutę mniej atrakcyjną.