.

AIG jest kolejną firmą, która na drodze sądowej zamierza wykazać odpowiedzialność banku za straty na rynku hipotecznym, co przyczyniło się do wybuchu kryzysu finansowego. Ubezpieczyciel nadal w większości należy do amerykańskich podatników po udzieleniu przez rząd USA tej firmie pomocy ratunkowej w rekordowej kwocie 182,3 mld dolarów.

W pozwie złożonym do sądu najwyższego stanu Nowy Jork na Manhattanie AIG oskarża Bank of America i jego oddziały Countrywide i Merrill Lynch o to, że rozmyślne wprowadzały w błąd w sprawie jakości hipotek powiązanych z papierami wartościowymi a następnie sprzedawano je inwestorom. Jak wynika z publikacji dziennika „The New York Times” AIG przygotowuje podobne pozwy przeciwko innym wielkim bankom.

Bank of America odrzuca oskarżenia twierdząc, że AIG sam “lekkomyślnie zabiegał o wielkie zyski” a straty były „wyłącznie wynikiem jego własnych błędów i braku umiaru”. Notowania Bank of America jeszcze podczas handlu pozasesyjnego spadły o 8,2 proc. do 7,5 dolarów za akcję. W poniedziałek traciły zresztą wszystkie amerykańskie banki.