Do tej pory właściciele firm z województwa mazowieckiego dwukrotnie ubiegali się o unijne granty. O 300 mln zł walczyli w roku 2008. Rok temu władze regionu na wsparcie dla nich przeznaczyły blisko 65 mln zł. Do wyścigu o środki z Unii Europejskiej stanęło wówczas 700 małych i średnich przedsiębiorców.

Jak mówi nam Lidia Krawczyk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która odpowiada w regionie za podział unijnych pieniędzy, decyzję o przeprowadzeniu nowego konkursu podjął zarząd województwa. Do podziału będzie 20 mln euro, czyli – licząc według obecnego kursu – niemal 80 mln zł.

– Środki te pochodzą z dostępnej jeszcze alokacji oraz z oszczędności, jakie powstały w już realizowanych projektach – tłumaczy Lidia Krawczyk.

Chodzi na przykład o sytuacje, w których przedsiębiorstwo, występując o dotację, za wysoko wyceniało wartość urządzeń, które planowało kupić. Po dokonaniu zakupu urząd odbiera mu część niewykorzystanych unijnych pieniędzy.

Przeprowadzenie jesienią nowego konkursu na pewno ucieszy firmy, które jeszcze nie starały się o unijne dofinansowanie. Jednak oznacza to, że wsparcia zabraknie dla przedsiębiorców, którzy rok temu przeszli konkurs, ale nie dostali dotacji z powodu braku środków. Liczyli, że władze Mazowsza zdecydują się przekazać oszczędności właśnie im.

Na razie nie wiadomo, kto będzie mógł się ubiegać jesienią o pieniądze. Rok temu władze Mazowsza zaskoczyły przedsiębiorców propozycją, aby granty poszły tylko do firm, które działają krócej niż rok. Po krytyce wycofały się z tego pomysłu.

– Założenia konkursu będą przedmiotem konsultacji ze środowiskiem skupiającym przedsiębiorców. Konsultacje te pozwolą poznać ich opinie np. o wysokości dofinansowania – mówi Lidia Krawczyk. Spotkanie z przedsiębiorcami ma się odbyć około 20 sierpnia.

Jest szansa, że w 2012 r. pojawi się w regionach nowa pula dotacji dla firm. Województwa dostały bowiem dodatkowe 512 mln euro z Unii. Część z nich ma pójść na wsparcie przedsiębiorczości.

– Chcemy na ten cel przeznaczyć nawet 60 proc. przyznanych nam środków – mówi Urszula Mirończuk z podlaskiego urzędu marszałkowskiego. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec roku po negocjacjach z KE.