Za kilka dni sprzedawca informacji gospodarczej Verdict uruchamia usługę, która pozwoli poznać kondycję finansową firmy za pomocą sms. Raport będzie można pobrać, wysyłając wiadomość tekstową zawierającą NIP sprawdzanej firmy

W odpowiedzi dostaniemy informacje, czy szukane przez nas dane znajdują się w bazie Verdict i kiedy były ostatni raz aktualizowane. Jeśli klient zdecyduje się na zakup, otrzymuje raport, który kosztuje go 9 zł. Z raportu będzie można się dowiedzieć m.in. o stanie zadłużenia spółki, jej wynikach finansowych, udziałowcach i składzie zarządu.

– Do końca roku chcemy obsłużyć w ten sposób kilkanaście tysięcy osób – mówi Dominik Lewandowski z Verdict. Oferta ma być skierowana nie tylko do klientów indywidualnych, którzy w ten sposób szybko mogą sprawdzić, czy biuro podróży, w którym chcą kupić wycieczkę, nie ma problemów finansowych, albo jak radzi sobie deweloper oferujący mieszkania.

– Chcemy przekonywać do zakupu naszych raportów również przedstawicieli firm, którzy w ten sposób błyskawicznie zweryfikują kondycję swoich kontrahentów – mówi Lewandowski.

Verdict jest częścią szwedzkiej grupy Bisnode, do której w Polsce należy również jedna z największych wywiadowni gospodarczych Dun and Bradstreet, a także spółka HBI Polska CreditInfo. Grupa działa w 17 krajach i zajmuje się oferowaniem kompleksowych rozwiązań z zakresu informacji gospodarczej.

Konkurencja również nie rezygnuje z innowacji. Coface niedawno wprowadził możliwość szybkiego pobieraniu raportu o spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej z możliwością płacenia za informację kartą kredytową.

Rynek z potencjałem

Zdaniem przedstawicieli Verdict w Polsce rynek informacji gospodarczej wart jest ok. 100 mln zł, tymczasem w Niemczech – siedem razy więcej. Jednak z roku na roku rośnie liczba firm korzystających z usług wywiadowni gospodarczych. Z danych Coface wynika, że w pierwszym półroczu liczba pobranych przez klientów raportów zwiększyła się o 40 proc., z kolei Dun and Bradstreet notuje wzrost o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Koszt jednego raportu, który wywiadownia gospodarcza sprzedaje przedsiębiorstwom, waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od informacji, jakie mają zostać zebrane.