Kamienica przy Małym Rynku 5 to 4-kondygnacyjny, podpiwniczony budynek frontowy z poddaszem użytkowym i dwukondygnacyjną, podpiwniczoną oficyną  powierzchni użytkowej 606,8 mkw. Cena wywoławcza wynosi 10 mln 766 zł.

Nieruchomość mieszkalno-usługowa przy Małym Rynku 6 to natomiast trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek frontowy z poddaszem mieszkalnym oraz dwukondygnacyjna, podpiwniczona oficyna o powierzchni użytkowej 910,4 mkw. Kwotą wyjściową to 15 mln 649 zł.

W związku z wpisem kamienic do rejestru zabytków, miasto udzieli nabywcy 5 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży ustalonej w wyniku przetargu.

Początkowo planowano, że w obu kamienicach będzie się mieścić siedziba Narodowego Centrum Nauki. Po konflikcie ministerstwa nauki z prezydentem Krakowa, instytucja została w marcu otwarta w tymczasowej siedzibie w jednym z krakowskich biurowców.

Pod koniec zeszłego roku minister nauki Barbara Kudrycka zarzuciła władzom Krakowa opóźnianie się z formalnościami związanymi z przekazaniem Narodowemu Centrum Nauki kamienic przy Małym Rynku. Prezydent miasta Jacek Majchrowski odpierał te zarzuty i tłumaczył, że miasto, które w momencie podejmowania decyzji o lokalizacji NCN było w 3/4 właścicielem tych nieruchomości, dokonało wszystkich zakupów oraz przekształceń i oddało kamienice do dyspozycji resortu.