Największy bank w Europie planuje w ciągu półtora roku zredukować zatrudnienie o 30 tysięcy osób. Zysk netto za pierwsze półrocze zaskoczył analityków - wzrósł rok do roku z 6,76 do 9,22 mld dolarów

Wskaźnik koszt do zysku w pierwszym półroczu wzrósł do 57,5 proc. z 50,9 proc. rok wcześniej (widełki efektywności to 48-52 proc.). Cięcia zatrudnienia to zatem odpowiedź na konieczność cięcia kosztów, bank chce w ciągu dwóch lat zaoszczędzić 3,5 mld dolarów. Bank ma już za sobą zwolnienia pięciu tysięcy pracowników.

Bank zamierza przede wszystkim ograniczyć biurokrację, poprzez likwidację stanowisk wspomagających pracę kluczowych placówek.

W dziedzinie consumer finance HSBC skupi się głównie na rynku brytyjskim, w Hong Kongu i rynkach wschodzących, takich jak Meksyk, Singapur, Turcja czy Brazylia. Jak pisaliśmy w piątek, HSBC zamyka ten sektor działalności w Polsce. - Na obecnym etapie nie publikujemy żadnej konkretnej liczby osób, które będą dotknięte zwolnieniami lub które są zagrożone (...). Rozpoczęliśmy konsultacje z radą pracowniczą i dopiero po ich zakończeniu będziemy wiedzieli, ilu osób to dotknie - przekazało PAP biuro prasowe banku. W polskim dziale bankowości detalicznej HSBC pracuje około 260 osób.

Na giełdzie w Londynie kurs akcji HSBC rośnie o około 4 proc.