Niekorzystna perspektywa oznacza, że rating USA może zostać obniżony w perspektywie średnioterminowej - wyjaśnia analityk agencji Steven Hess.

Czy tak się stanie, zależy od kondycji amerykańskiej gospodarki w 2012 roku i widoków na redukcję zadłużenia USA - dodał.

Moody's przewiduje, że nawet jeśli partie w Kongresie USA nie dojdą do porozumienia ws. limitu zadłużenia i redukcji deficytu przed 2 sierpnia, rząd będzie wykupywał własne obligacje.

"Uważamy, że Departament Skarbu (finansów) (w tej sytuacji) przyznałby priorytet płatnościom związanym z obsługą zadłużenia, w ten sposób odsuwając w czasie swoją niewypłacalność" - napisała agencja w raporcie.

Miesiąc temu USA osiągnęły ustawowy limit zadłużenia w wys. 14,3 bln USD. Jak twierdzi administracja, trzeba go podnieść najpóźniej do 2 sierpnia, bo tego dnia bieżące dochody z podatków nie starczą na spłacanie należności państwa.

W nocy z piątku na sobotę Izba Reprezentantów uchwaliła plan Republikanina Johna Boehnera ws. zadłużenia, jednak ustawa została zablokowana przez Senat, w którym Demokraci mają większość.