"Przewidywane spadki cen dotyczą nie tylko rynku pierwotnego, ale i wtórnego" - powiedział PAP Bartosz Turek z Home Broker.

Największe spadki spodziewane są w Lublinie (o 3,3 proc.), we Wrocławiu (o 3,2 proc.) i Warszawie (o 3 proc). Zdaniem analityków będzie to wynikać ze znacznego ograniczenia programu "Rodzina na swoim". W jego ramach część odsetek od kredytu na zakup, budowę czy przebudowę mieszkania lub domu pokrywa Skarb Państwa przez pierwszych osiem lat. Aby otrzymać pomoc cena mieszkania nie może przekraczać ustalonej urzędowo kwoty. Według Home Broker w tych miastach trudno będzie znaleźć lokal spełniający warunki programu.

Analitycy zwracają też uwagę, że w stolicy we Wrocławiu panuj duża konkurencja między deweloperami, co ma odzwierciedlenie w cenach.

W Krakowie mieszkania maja stanieć o 2,2 proc., w Trójmieście o około 1,5 proc. W niektórych miastach ceny mieszkań się nie zmienią np. w Poznaniu, a w innych nawet wzrosną m.in. w Katowicach o 1 proc.

"To wynik relatywnie niskich cen nieruchomości i wysokich wynagrodzeń w stolicy województwa śląskiego. W efekcie za roczną pensję można tam kupić blisko 10 mkw. mieszkania. W Krakowie wynik ten byłby przeszło dwukrotnie niższy" - czytamy w raporcie.

W ostatnich 12 miesięcy przeciętne "M" też straciło na wartości, korekta wynosiła blisko 2 proc.

W opinii analityków, rozważając zmiany cen nie można zapomnieć o inflacji, która nominalny spadek cen może realnie pogłębić. Centralna projekcja inflacji, opublikowana przez Narodowy Bank Polski w lipcu, wskazuje bowiem, że prawdopodobnie w połowie 2012 roku inflacja osiągnie poziom poniżej 2,5 proc. Oznaczałoby to, zdaniem analityków, że realny spadek cen mieszkań wyniósłby około 4-5 proc.

"Spadek cen o 2 proc. to najniższy poziom w 19-miesięcznej historii badania. Dodatkowo względem maja znacznie spadł poziom optymizmu wśród doradców Home Broker" - czytamy w raporcie.

Dla porównania: w czerwcu analitycy tej firmy przewidywali spadek cen na poziomie 1,7 proc., a w maju o 0,4 proc. Natomiast we wcześniejszych miesiącach tego roku - prognozowali, że mieszkania zdrożeją.