"Wczoraj podpisano zezwolenie dla Polski na wwóz warzyw od 20 (lipca-PAP), to znaczy od jutra" - powiedział Oniszczenko we wtorek agencji Interfax.

Według niego - z powodu biurokratycznej zwłoki Komisji Europejskiej - Polska straciła tydzień, bo KE długo nie przysyłała niezbędnych dokumentów.

"Potwierdziły się informacje o zniesienia embarga. Od jutra polskie podmioty eksportujące świeże warzywa na rynek rosyjski będą mogły wznowić eksport" - powiedział Sawicki w przerwie posiedzenia ministrów rolnictwa UE.

Wcześniej Jarosław Wojtowicz, wiceminister rolnictwa mówił PAP, że już podpisał dokumenty, o które prosiła Moskwa oraz że zostały one wysłane do Komisji Europejskiej oraz do Rosji. Chodziło o pisemną informację o tym, jak jest zorganizowana sieć polskich laboratoriów, a także o oświadczenie, że polskie władze wystawiają świadectwa bezpieczeństwa tylko dla polskich upraw. Strona rosyjska chciała mieć gwarancje, że Polska nie będzie certyfikowała reeksportu.

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się odblokować import warzyw z Unii.

Rosja jest dla Polski ważnym partnerem w handlu artykułami rolno-spożywczymi.

W 2010 r. Polska wyeksportowała na rosyjski rynek świeże i mrożone warzywa (bez ziemniaków) o wartości 114,3 mln euro, w 2009 r. za 72,5 mln euro. Wartość eksportu tych produktów w latach 2008-2010 stanowiła 17 proc. polskiego eksportu tej grupy żywności. W pierwszych czterech miesiącach tego roku trafiły już do Rosji warzywa o wartości ponad 58 mln euro.