Sejm przyjął w piątek trzy z czterech senackich poprawek do nowelizacji, przewidującej wygaszenie programu "Rodzina na swoim" z końcem 2012 r. Posłowie odrzucili tylko poprawkę zmieniającą tytuł ustawy.

Najważniejsza z przegłosowanych poprawek pozwala ubiegać się o preferencyjny kredyt małżeństwom, nawet jeżeli jeden z małżonków skończył 35 lat. Poprawka ta stanowi również, że limit wieku nie będzie dotyczył osób samotnie wychowujących dzieci, ze względu na ich szczególnie trudną sytuację życiową oraz na zmniejszone możliwości zaciągania kredytów mieszkaniowych.

Kolejna przyjęta poprawka nakłada na rząd obowiązek przedstawienia Sejmowi i Senatowi do 31 marca 2013 r. informacji o wykonaniu programu "Rodzina na Swoim" oraz przyszłych zamierzeniach rządu w kwestii dalszego wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Trzecia poprawka ma charakter techniczny. Poprawka odrzucona przez Sejm dotyczyła zmiany tytułu ustawy.

Uchwalona na początku czerwca przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje stopniowe wygaszanie programu "Rodzina na swoim". Obniżona miałaby zostać także cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę.

Program "Rodzina na swoim" zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 mkw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 mkw.