Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta na swoich stronach. Zgodnie z ustawą, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej mogą rozwinąć się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem programów w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).

Ustawa reguluje kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić fakt, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji, która zapozna społeczeństwo ze zmianą w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media (TV4) oraz Telewizja Puls. Zobowiązani są oni do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej.

W czwartek w Polsce ruszyła kampania informacyjna dotycząca przejścia z analogowego nadawania telewizji na cyfrowe. Potrwa do 31 lipca 2013 roku. W ramach kampanii przygotowano m.in. dziewięć spotów telewizyjnych. Będą one emitowane dwa razy dziennie, między godz. 6 a 22.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów (4. i 5.) będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza też pracować nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.