Rzecznik MSP wyjaśnił, że celem przesłania tego listu do PW "Rzeczpospolita" jest "zapoznanie z jego treścią rady nadzorczej i wypracowanie wspólnego stanowiska z zarządem PWR".

W piątek spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów w sprawie kupna należących do Skarbu Państwa udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej".

Wcześniej, bo 1 lipca Gremi Media poinformowała, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta po akceptacji UOKiK. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w środę, że negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów SP odbędą się równolegle z pracami UOKiK. "Z chwilą, kiedy będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będzie można ewentualnie tę transakcję finalizować" - wyjaśnił PAP szef resortu skarbu.

Gremi Media zapewnia, że ma pieniądze na zakup całej Presspubliki, czyli udziałów należących do Mecomu i Skarbu Państwa. "Nie widzę problemów ze sfinansowaniem tych transakcji przez Gremi Media" - tłumaczył w poniedziałek PAP doradca Gremi Media Jarosław Knap. Dodał, że "Grupa Gremi jest w doskonałej sytuacji finansowej".

Doradca Gremi Media mówił ponadto, że zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest "jedynym wymogiem formalnym", by mogło dojść do sfinalizowania zakupu udziałów Presspubliki od brytyjskiej spółki Mecom.

Tymczasem w połowie października ub. roku dwaj członkowie zarządu Presspubliki oraz Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" złożyli w sądzie gospodarczym w Warszawie wniosek o rozwiązanie spółki Presspublica. Ich zdaniem "osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe oraz zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki". Ponadto PW "Rzeczpospolita" było niezadowolone z jej wyników.

Wówczas większościowy pakiet (51 proc.) Presspubliki należał - od października 2006 r. - do brytyjskiej spółki Mecom Group. Zgodnie z umową spółki Presspublica, w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji tytuł "Rzeczpospolita" wraca do państwowego udziałowca.

Minister Grad pytany, czy w obecnej sytuacji wniosek zostanie wycofany z sądu, powiedział: "proszę zauważyć, że jeszcze nie ma formalnej transakcji". Powiedział także, że "wszystko zostanie wspólnie przeanalizowane, a po rozmowach z nowym inwestorem będziemy bogatsi o nową wiedzę".

Mecenas Grzegorz Dembowski z kancelarii Bird&Bird mówił w poniedziałek PAP, że gdyby sąd wydał orzeczenie o rozwiązaniu Presspubliki, które uprawomocniłoby się jeszcze w trakcie trwania transakcji, to po jej finalizacji nie można byłoby jej uznać za ważną. "Prawomocne postanowienie sądu o rozwiązaniu Presspubliki spowodowałoby otwarcie likwidacji spółki" - dodał.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita"

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym www.rp.pl. Przychody grupy wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".