Wojtowicz i Oniszczenko rozmawiali w piątek w Moskwie o eksporcie świeżych warzyw z Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Na konferencji prasowej w Moskwie Wojtowicz wyraził nadzieję, iż rosyjskie embargo na import warzyw z Polski zostanie uchylone w przyszłym tygodniu, po przekazaniu stosownych wyjaśnień z naszej strony. Chodzi o pisemne poinformowanie Rosjan o tym, jak jest zorganizowana sieć polskich laboratoriów. Wojtowicz dodał, że w tym piśmie powinno znaleźć się oświadczenie, że polskie władze wystawiają świadectwa bezpieczeństwa tylko dla polskich upraw.

"Sprecyzowaliśmy stanowiska. W najbliższym czasie Polska skieruje do nas list, w którym zostaną określone warunki realizacji osiągniętych uzgodnień (między Rosją a KE - PAP), gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Od razu po tym zostanie otwarty dostęp do rosyjskiego rynku" - poinformowała agencja Interfax Ukraina, cytując piątkową wypowiedź Oniszczenki.

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie - Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw z Unii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Dotychczas Rosja odblokowała import warzyw tylko z: Belgii, Holandii, Hiszpanii i Danii.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, działania Rosji są nie do zaakceptowania. "Chcę mocno podkreślić, że z perspektywy Ministerstwa Gospodarki i tych rozwiązań, które dotyczą relacji handlowych krajów europejskich i Unii Europejskiej, poczynania Rosji są nie do zaakceptowania, ale także poczynania niektórych krajów europejskich, które bokiem podchodziły i przyklękały, prosząc o takie ekskluzywne traktowanie" - powiedział w piątek wicepremier.

Pawlak uważa, że "w relacjach handlowych teraz jest moment, żeby Unia Europejska była jednolitym obszarem gospodarczym".

W opinii posłanki Beaty Kempy (PiS), minister rolnictwa Marek Sawicki powinien osobiście negocjować w Rosji zniesienie embarga na import polskich warzyw. Kempa oceniła, że Sawicki i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, wykorzystując fakt, że sprawujemy prezydencję, powinni utworzyć w Unii Europejskiej koalicję na rzecz korzystnych rozwiązań dla polskich producentów warzyw, poszkodowanych przez embargo.

Posłowie PiS na konferencji prasowej w Sandomierzu mówili, że wprowadzenie embarga m.in. ma charakter polityczny. Przestrzegali też, że kłopoty producentów warzyw, spowodowane przez zachorowania wywołane EHEC, mogą doprowadzić gospodarstwa rolne do bankructwa.

Były minister rolnictwa, europoseł Wojciech Olejniczak (SLD) wezwał w piątek szefa resortu rolnictwa do "lepszego i bardziej skutecznego działania" na rzecz zniesienia rosyjskiego embarga na import polskich świeżych warzyw.

Według Olejniczaka, Sawicki lekceważy trudną sytuację wielu polskich producentów rolnych, którzy od ponad miesiąca nie mogą sprzedawać swoich produktów do Rosji. Wezwał go do "większej odpowiedzialności, lepszego i bardziej skutecznego działania" na rzecz zniesienia rosyjskiego embarga. Olejniczak uważa, podobnie jak posłowie PiS, że Sawicki powinien - jako przedstawiciel prezydencji - wymusić na Komisji Europejskiej, by jak najszybciej zakończyły się negocjacje z Rosjanami.