"Z pewnością to Rosji nie przysporzy chwały"- podkreślił.

Sawicki powiedział w czwartek w radiowych "Sygnałach dnia", że Rosja prowadzi negocjacje w sprawie wstąpienia do WTO, a embargo na warzywa świeże, nałożone na kilkanaście państw Unii, jest instrumentem politycznym.

Minister zaznaczył, że w czasie polskiego przewodnictwa w Radzie UE w różnych obszarach gospodarczych to nasi przedstawiciele będą prowadzić zespoły i komisje, które "z pewnością będą przyglądały się Rosji". "Fakt nierynkowego i wybiórczego traktowania poszczególnych państw z pewnością będzie odnotowany" - podkreślił.

Sawicki poinformował, że od środy w Rosji jest jego zastępca Jarosław Wojtowicz, który w imieniu polskiej prezydencji będzie rozmawiać w sprawie rosyjskiego embarga na import warzyw z państw UE. "W czwartek prawdopodobnie spotka się z panem Giennadijem Oniszczenką (kieruje Federalną Służbą ds. nadzoru w sferze praw konsumentów +Rospotriebnadzor+ - PAP), a w piątek z panem Siergiejem Dankwertem (szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego +Rossielchoznadzor+ - PAP)" - poinformował minister. "Są to inspektorzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywności, spróbujemy to wyjaśnić" - dodał Sawicki.

Minister szacuje, że straty polskich rolników w związku z rosyjskim embargiem sięgają kilkunastu milionów złotych. "To znaczące pozycje dla tych, którzy eksportują, natomiast jest to niewielki segment całego rynku" - ocenił. Jak podkreślił Sawicki, pozostały eksport rozwija się - PAP "z dużo większą dynamiką niż przez ostatnie cztery lata".

Rosja wprowadziła na początku czerwca embargo na import warzyw z Unii Europejskiej w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Wkrótce - podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie - Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Jak dotąd strona rosyjska zezwoliła na wznowienie importu warzyw jedynie z Holandii, Belgii, Danii i Hiszpanii. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapewnia, Polska spełnia warunki stawiane w porozumieniu zawartym między Unią a Rosją w sprawie zniesienia embarga.

Komisja Europejska wywiera presję na władze w Moskwie ws. zniesienia embarga na eksport polskich warzyw do Rosji - zapewniła w środę w Sopocie podczas konferencji kończącej nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE przedstawicielka KE Paola Testori Coggi.