Będzie to największa refundacja wypłacona kiedykolwiek przez instytucję finansową, przekraczająca zarazem kwotę zysków zanotowanych przez bank od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku – relacjonuje serwis internetowy dziennika „Wall Street Journal”.

Osiągnięte dzisiaj porozumienia kładzie kres dziewięciomiesięcznej batalii z grupą 22 inwestorów, którzy posiadali papiery zabezpieczone hipotekami wycenione pierwotnie na 105 mld dolarów. Wśród inwestorów są tacy potentaci, jak BlackRock, jeden ze światowych liderów w dziedzinie zarządzania aktywami, MetLife, wiodące firma ubezpieczeniowa czy Federal Reserve Bank of New York, jeden z lokalnych oddziałów banku centralnego USA.

Porozumienie może zachęcić menedzerów funduszy, towarzystwa ubezpieczeniowe i spółki inwestycyjne do poszukiwania podobnych umów z innymi wielkimi bankami w USA, argumentując, że miliardy dolarów pożyczek wykupionych przez nich przed krachem rynku mieszkaniowego nie przyniosło korzyści zachwalanych przez banki bądź tez były niewłaściwie zarządzane. Na Bank of America, Wells Fargo & Co. i JP Morgan Chase & Co. przypada połowa wszystkich należności z niespłaconych kredytów hipotecznych w USA.

Bank of America przekaże kwotę 8,5 mld dolarów gotówce do Bank of New York Mellon Corp., który działa jako przedstawiciel obligatariuszy i przetransferuje fundusze do inwestorów.