Podczas spotkania w Uniwersytecie Śląskim minister skarbu odniósł się m.in. do wynegocjowanego 10 czerwca porozumienia ze związkami JSW. Dotyczące m.in. wzrostu płac i podziału akcji porozumienie zakończyło wielomiesięczny spór związany m.in. z planowanym debiutem spółki. W ocenie Grada, przełoży się ono również na inne spółki - w kontekście ich ew. debiutu na giełdzie w przyszłości.

"To jest w miarę dobre, przyzwoite, biznesowe porozumienie, które otwiera drogę dla wielu spółek na Śląsku - dla Kompanii (Węglowej - PAP), (Katowickiego - PAP) Holdingu (Węglowego - PAP) - bo wydaje mi się, że straszenie upublicznieniem spółki, wejściem na giełdę, po pozytywnych przykładach JSW, Bogdanki, już nie będzie miało miejsca" - ocenił minister skarbu.

Jego zdaniem porozumienie ze związkami JSW w ostatnim etapie procedury związanej z debiutem giełdowym dało spółce dodatkowy dobry impuls. "Jeżeli przyjęliśmy pewne rozwiązania i one zostały wynegocjowane, znalazły swoje odzwierciedlenie w prospekcie i oficjalnym działaniu (), to jest to kompromis, który został zaakceptowany przez wszystkich i on dzisiaj daje dodatkowy impuls, dobry impuls dla JSW, bo praktycznie prowadzimy ten proces bez zamieszania" - ocenił.

"Jeśli miesiąc temu, dwa miesiące, czy pół roku temu ktoś by mi powiedział, że będziemy wchodzili na ostatnią prostą jednak z takim spokojem, to bym w życiu w to nie uwierzył, bo uważałem, że będziemy wchodzili w większym zwarciu na ten czas dopinania transakcji" - dodał minister skarbu.

Podkreślił, że w toku negocjacji wszystkim stronom udało się zachować zdrowy rozsądek, a np. uzgodnione gwarancje zatrudnienia - wobec szerokich planów inwestycyjnych - są dla spółki niegroźne i nie obciążają jej. "Inwestorzy bardzo szybko policzyli, że jest to bezpieczne. Nikt z analityków i inwestorów nie podniósł larum, że musimy zrobić duże dyskonto na to porozumienie" - wskazał.

Pytany o kwestię zabezpieczenia przed czynnikami ryzyka, które mogą mieć wpływ na wartość firmy, zaznaczył, że brano ją pod uwagę m.in. przy kształtowaniu planów inwestycyjnych JSW. Ryzyko związane z cyklicznością koniunktury na główny produkt, czyli węgiel koksujący, mają minimalizować projekty inwestycji w elektroenergetykę czy wniesienie do spółki Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.

"Chodzi o to, by wydłużać łańcuch marż, żeby dawać większą stabilność tej całej grupie kapitałowej" - wyjaśnił Grad. Kolejnym sposobem ma być racjonalna polityka handlowa i sposób wzajemnego traktowania się z kontrahentami na rynku. "To, że spółka idzie na giełdę i ma tego typu umowy z poważnymi graczami w produkcji koksu i stali na świecie, to jest też to, co minimalizuje te ryzyka" - zaznaczył Grad.

Odnosząc się do prognoz mówiących o długoterminowym osłabianiu się złotówki, co mogłoby dać dodatkowe dyskonto inwestorom zagranicznym, minister skarbu zaznaczył, że oferty angażujące inwestorów zagranicznych stabilizują kurs złotego. Jeżeli ktoś przy wysokiej cenie za euro wymienia je na złote może kupić więcej akcji, jeśli jednak takich inwestorów jest dużo, większe zapotrzebowanie na złotówkę powoduje wzmocnienie kursu. "To jest dobre dla naszej waluty, bo to cały czas jesteśmy w przedziale 3,9 - 4 zł i to jest to, o co nam chyba wszystkim chodzi" - ocenił minister.

Pytany o ocenę trwającego od 13 czerwca roadshow związanego z ofertą publiczną akcji JSW, Grad uznał, że "to bardzo ważny czas przy tej transakcji".

"Zarząd JSW, wiceminister (skarbu Krzysztof - PAP) Walenczak bierze udział w tych spotkaniach we wszystkich centrach finansowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie. Trwają zapisy inwestorów indywidualnych, w przyszłym tygodniu będziemy to podsumowywać. Te spotkania bardzo dobrze przebiegają, jest duże zainteresowanie, natomiast jak to się przełoży na samą transakcję - zobaczymy" - powiedział minister skarbu.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Zgodnie z harmonogramem oferty, 14 czerwca rozpoczęło się przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych i osób uprawnionych. Potrwają one odpowiednio do 24 czerwca dla osób uprawnionych i do 27 czerwca - dla inwestorów indywidualnych.