Doradca prywatyzacyjny Polskich Kolei Linowych przedstawił zarządowi PKP strategię prywatyzacji spółki, której 100 proc. akcji ma być sprzedanych w procesie oferty publicznej - poinformował PAP rzecznik PKP, Łukasz Kurpiewski.

"Do kupna akcji PKL będą mogli zgłaszać się rożni oferenci, będą to mogły być również lokalne samorządy" - powiedział PAP Kurpiewski. Jak zaznaczył, PKL mają zostać sprzedane w całości.

Sprzedaż PKL ma być sfinalizowana na przełomie 2011 i 2012 roku.

Polskie Koleje Linowe S.A. są największą krajową firmą świadczącą usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach Polski południowej.

Nabyciem PKL zainteresowana jest m.in. Tatry Mountain Resorts, największa firma branży turystycznej na Słowacji. TMR jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach słowackich. TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r., są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Innymi kolejkami należącymi do PKL są: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, a także kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy.