Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest nagrodą honorową. W tegorocznej edycji została przyznana w czterech kategoriach: innowacyjność, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, obecność na rynku globalnym, oraz zielona gospodarka. Nominacje do nagrody uzyskało 13 firm i instytucji. Prezydent gościł we wtorek w Poznaniu m.in. na uroczystościach związanych z 90. rocznicą Międzynarodowych Targów Poznańskich.

"Cieszę się i dziękuję, że mogę przy okazji dziewięćdziesiątej rocznicy Międzynarodowych Targów Poznańskich reaktywować nagrodę prezydenta w dziedzinie gospodarki. Bo przecież przed nami następne wielkie zadania: umocnienie etosu nowoczesnego patriotyzmu, etosu pracy. Cieszę się, że mogę reaktywować nagrodę, która ma odbudować prestiż ludzi przedsiębiorczych; tych, którzy budują przyszłość ekonomiczną naszego kraju" - powiedział w trakcie uroczystości wręczania nagród prezydent Komorowski.

Nagrodzona w kategorii "innowacyjność" spółka Solaris Bus & Coach

Nagrodzona w kategorii "innowacyjność" spółka Solaris Bus & Coach działa w podpoznańskim Bolechowie. Jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino.

Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 7 tys. autobusów, które jeżdżą po drogach 23 krajów w ponad 350 miastach. Firma stworzyła pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym - Solaris Urbino 18 Hybrid.

Nagrodzona w kategorii "ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu" spółka Novol działa z Komornikach koło Poznania. Wytwarza materiały dla lakiernictwa samochodowego, materiały dla budownictwa a także materiały dla szkutnictwa: kleje konstrukcyjne i przekładkowe stosowane przy budowie łodzi i jachtów. Firma zatrudnia ponad 400 osób. Przychody ze sprzedaży w 2010 roku wynosiły blisko 200 mln zł.

Grupa Fakro z Nowego Sącza zdobyła nagrodę w kategorii "obecność na rynku globalnym"

Grupa Fakro z Nowego Sącza zdobyła nagrodę w kategorii "obecność na rynku globalnym". Od kilku lat utrzymuje drugą pozycję na świecie, z 15 procentowym udziałem w globalnym rynku okien dachowych. W skład Grupy zatrudniającej obecnie ponad 3,3 tys. osób, wchodzi 12 firm produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce i za granicą oraz 14 firm dystrybucyjnych.

Watt Produkcja Systemów Solarnych zdobyła nagrodę w kategorii "zielona gospodarka". Jest producentem kolektorów słonecznych i systemów solarnych. Działająca od listopada 2010 roku fabryka w Sosnowcu produkuje kolektory płaskie oraz kolektory rurowo-próżniowe CPC.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym, które jest formą uhonorowania i promocji najlepszych polskich firm oraz instytucji badawczych prowadzących działalność gospodarczą w sferze produkcji rynkowej. Została ustanowiona w 1998 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, była przyznawana do 2005 r. Prezydent Komorowski podjął decyzję o kontynuacji przyznawania nagrody od 2011 r.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest formą podziękowania i uhonorowania firm i zespołów naukowych, wnoszących wkład w rozwój gospodarczy kraju oraz budowania prestiżu i pozytywnego obrazu polskiej gospodarki.