Szefowie polskiego i norweskiego rządu spotkali się w piątek w Gdańsku.

"Rozmawialiśmy dużo o tym, jak radzić sobie z redukcją CO2, co jest ważne dla naszej energetyki. Będziemy dzisiaj także oficjalnie ogłaszali wspólne stanowisko (...) dotyczące współpracy energetycznej, w tym tak interesującej nas współpracy, która ułatwi nam skuteczne, sensowne, opłacalne pozyskiwanie gazu łupkowego, ponieważ chcemy wiele wzorów z tych norweskich doświadczeń także zastosować w Polsce" - powiedział premier Tusk, podczas wspólnej konferencji prasowej obu szefów rządów.

Szef polskiego rządu poinformował, że umówił się z norweskim premierem, że będą współpracować w trakcie polskiej prezydencji. Jak wyjaśnił Tusk, celem ma być zintensyfikowanie współpracy energetycznej między Norwegią a Unią Europejską.

"Energia to bardzo ważna część stosunków Norwegii z Unią Europejską. Jesteśmy dużym eksporterem gazu ziemnego i ropy naftowej. W tej chwili zajmujemy się wydobyciem z nowych pól gazu i ropy naftowej na szelfie kontynentalnym, dzięki temu będziemy mogli być przez jeszcze dłuższy czas podstawowym dostawcą gazu i ropy do Europy" - powiedział na konferencji norweski premier Jens Stoltenberg.

Wyraził zadowolenie z ustaleń, że polsko-norweska współpraca w dziedzinie energii będzie pogłębiana i wzmacniana. "Będziemy się zastanawiali, jak mamy pomóc Polsce w wydobyciu złóż gazu i w jaki sposób będziemy mogli wspólnie stworzyć ramy prawne, czy rozwiązania podatkowe, a także rozwiązać inne kwestie instytucjonalne związane z sektorem energetycznym w Polsce" - powiedział szef norweskiego rządu.

Donald Tusk podziękował za zaproszenie polskich firm do współpracy przy wydobyciu gazu ze złóż na północ od Norwegii. PGNiG poprzez swoją spółkę PGNiG Norway ma ok. 12 proc. udziałów w złożu Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki wydobyciu ze złoża Skarv, PGNiG chce podwoić roczną produkcję ropy. W wydobycie surowców w Norwegii zaangażowany jest też Lotos.

Premier Norwegii Jens Stoltenberg mówił także, że jego wizyta w Gdańsku jest powiązana ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia polskiej prezydencji. "Poprzez naszą współpracę w Unii Europejskiej, zacieśniliśmy nasze więzy gospodarcze" - mówił szef norweskiego rządu. Przypomniał, że obaj premierzy mają odwiedzić Gdańską Stocznię Remontową. "Polska buduje statki, a Norwegia importuje je i wykorzystuje na wodach norweskich. Będziemy obserwowali także opracowywanie technologii przyjaznych dla środowiska, np. LNG, które później będzie napędzało promy budowane w Gdańsku" - powiedział.

Premier Donald Tusk dziękował także za wsparcie udzielane Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Mówił, że tylko w województwie pomorskim jest realizowanych ponad 30 projektów współfinansowanych w ramach tego mechanizmu. "Polska wykorzystuje te pieniądze z nadzwyczajną skutecznością, dzięki temu te pieniądze pracują w wielu dziedzinach życia" - zaznaczył premier.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to instrumenty finansowe przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Państwami darczyńcami są: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Kraje te w zamian za możliwość korzystania ze swobód jednolitego rynku, zobowiązały się wprowadzić te mechanizmy, by stworzyć warunki do udzielenia pomocy finansowej mniej zamożnym członkom UE posiadającym najniższy poziom PKB.

Program piątkowego spotkania szefów rządów przewiduje podpisanie memorandum w sprawie nowej perspektywy finansowej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przewiduje ono udostępnienie Polsce nowej transzy środków w wysokości 578,1 mln euro (NMF - 311,2 mln euro, MF EOG - 266,9 mln euro) do wykorzystania przez 5 lat.