Belize, Boliwia, Kolumbia, Honduras, Gwatemala, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela "wyraziły swoje poparcie dla Agustina Carstensa (...) i zachęcają rządy innych państw amerykańskich, by przyłączyły się do tego poparcia" - oświadczyła kolumbijska minister spraw zagranicznych Maria Angela Holguin.

Kraje te uznają "potrzebę promowania szerszego uczestnictwa krajów regionu o rozwijających się gospodarkach" w procesie wyboru następcy Dominique'a Strauss-Kahna na czele MFW.

W walce o kierownicze stanowisko w MFW Carstens musi zmierzyć się z dwójką rywali: francuską minister gospodarki Christine Lagarde i szefem banku centralnego Kazachstanu Grigorijem Marczenką.

Francuzce nie udało się zdobyć publicznego poparcia w Delhi

W poszukiwaniu poparcia Lagarde w środę i czwartek będzie z wizytą w Chinach dokąd przybędzie z Indii - poinformował ambasada Francji w Pekinie.

Jak pisze agencja Associated Press Francuzce nie udało się zdobyć publicznego poparcia w Delhi. Minister finansów Indii Pranab Mukherjee oświadczył we wtorek, że dyrektor MFW powinien być wybrany ze względu na kompetencje, a nie narodowość.

Trzy tygodnie temu Strauss-Kahn zrezygnował ze stanowiska dyrektora zarządzającego MFW po przedstawieniu mu zarzutów dotyczących m.in. próby zgwałcenia pokojówki w nowojorskim hotelu.