Andrzej Talaga: Niech straty pokryje chińskie państwo

autor: Andrzej Talaga08.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 08.06.2011, 09:03

Kiedy Polska zleciła firmie COVEC budowę kawałka autostrady A2, weszła w interesy z całymi Chinami. Takie przedsiębiorstwa są bowiem mackami chińskiej ekspansji gospodarczej. Ich celem nie jest zysk, ale zdobycie przyczółka, mogą więc zaniżać ceny. Niewypłacalność COVEC-u ma źródła w rozgrywkach w samych Chinach. Rozwija się tam nie tyle kapitalizm państwowy, co koteryjny. Koteria zainteresowana Polską najwyraźniej ma się nie najlepiej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

 • Krzysztof Jarzyna(2011-06-08 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  Musimy to wszystko powtórzyć Chińskim Decydentom a oni w podskokach polecą wyciągać kasę ze świnki skarbonki żeby zadośćuczynić naszym rojeniom.

  Odpowiedz
 • Jack(2011-06-08 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  Model gospodarczy III Rzeczpospolitej określam jako „kapitalizm kompradorski”. Termin ten używany był przez marksistów dla określenia grupy tubylców w krajach kolonialnych, którzy w zamian za kolaboracje z metropoliami nagradzani byli przywilejami ekonomicznymi i tworzyli wąską warstwę uprzywilejowaną, enklawę, którą nazywano właśnie kapitalizmem kompradorskim. Różni się on tym od zwyczajnego kapitalizmu, że w zwyczajnym kapitalizmie o dostępie do rynku i o możliwościach funkcjonowania na rynku decydują osobiste cechy człowieka, takie jak przedsiębiorczość, pracowitość, rzutkość – podczas gdy w kapitalizmie kompradorskim o tym decyduje przede wszystkim przynależność do sitwy.
  Cytat za Stanisław Michalkiewicz.

  Czy zatem różni się różni się chiński "koteryjny" kapitalizm państwowy od kapitalizmu proponowanego przez obecną władzę w III Rzeczpospolitej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane